İlaç sektöründe işe alma teknikleri: Danışmanlık şirketlerinin Türkiye'deki ilaç sektörünün işe alma sürecine etkisi
Recruitment techniques of pharmaceutica pharmaceutical sector: The effect of consulting firms on Turkey's pharmaceutical sector's recruitment
- Tez No: 158583
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEKİN AKGEYİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Öz İnsan kaynağı yerleştirme firmalar için hayati önem taşımaktadır ve insan kaynaklan departmanların en önemli faaliyetlerinden biridir. Zaman içinde insan kaynağı seçme ve yerleştirme sürecinde de yeni eğilimler ortaya çıkabilmektedir. Bu eğilimlerden biri, seçme ve yerleştirme sürecini danışmanlık firmalarına devretmektir, ilaç, Dünyada ve Türkiye'de önemli ölçüde istihdam yaratan dev bir sektördür. Dünya ilaç sektörünün yapısı, yeni eğilimler ve danışmanlık firmalarının, seçme ve yerleştirme sürecine ve ortalama çalışma süresine etkisi bu tezin konusunu oluşturmaktadır. Yerli ve yabancı kaynaklardan faydalanılarak oluşturulan bu tez, 26 firmaya uygulanan bir anket ile, danışmanlık firmalarının ilaç sektörünün seçme ve yerleştirme sürecine etkisinin incelenmesi ile sonuçlanmaktadır. ABSTRACT Human resource selecting and recruiting is crucial for companies and it is the most important function of human resources departments. New trends may appear in selection and recruiting process by time. One of these trends is outsourcing selection and recruitment process to a consulting company. Pharmaceutical is a huge industry which provides significant rate of employment both for The World and Turkey. Structure of the world's pharmaceutical industry, new trends and the affect of consulting companies on selecting and recruiting process and average work years is the main subject of this thesis. Ill
Özet (Çeviri)