Doğal gazın konutlarda uygulama proje ve hesaplarında alternatifler
- Tez No: 15872
- Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL TANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
IV ÖZET Doğal gaz, endüstri tesislerinde kullanımın yanı sı ra konutlarda da, başta ısıtma amaçlı olmak üzere oldukça önemli miktarda kullanılmaktadır.“Doğal Gazın Konutlar da Uygulama, Proje ve Hesaplarında Alternatifler”"başlık lı bu çalışmada ilk olarak doğal gaz iç tesisatları ve ci hazları ile ilgili genel bilgiler ve doğal gaz boru tesi satı hesapları hakkında bilgiler verilmiştir. Daha sonra ki bölümde her katında iki daire bulunan bir konutta, ko nut ısıtmasında kullanılan cihazlar için doğal gaz tesisa tı hesapları yapılmış ve bunların ilk yatırım ve kullanım maliyetleri karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, konutlarda doğal gaz soba ve merkezi kalorifer sistemlerinin kullanılmasının daha ekonomik ol duğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY Great quantities of natural gas is used: mainly for house-heating purpose aside or the usage in industrial plants. In this study named“Alternatives in Application, Project and Calculation of Natural Gas in Houses”general imformation about inner installations and equipments of natural gas and about calculations of natural gas pipe line installations are given first. In following chapter, calculations of natural gas installation, used in house- heating in a 5-storyed building with 2 apartments in each story, have been proceeded and first investment and use costs have been compared. As a result it is concluded that use of stoves and central-heating systems in houses is more economic.