İlköğretim resim-iş dersinde çoklu zeka kuramında dayalı öğretim yönteminin öğrenci başarısına etkisi
The effect of multiple intelligences method on student achievement in primary art education lesson
  1. Tez No: 159053
  2. Yazar: ABDULLAH AYAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT ÖZSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 268
Özet
ÖZET Bu çalışmada, ilköğretim ö.sınıf Resim-iş dersi öğretim programında yer alan“Renkli Çalışmalar”konusunun Çoklu Zeka Kuramı etkinlikleriyle öğretiminin; öğrencilerin akademik başarılarına, öğrenilen bilgilerin kalıcılığına ve öğrencilerin Resim-iş dersine ilişkin tutumlarına etkisi olup olmadığı araştırılmıştır Araştırmada hem nicel, hem de nitel veri toplama yöntemlerinden faydalanılmış ve deneysel desen yöntemlerinden öntest-sontest kontrol gruplu desen kullanılmıştır. Araştırma ilköğretim ö.sınıfta okuyan, deney ve kontrol grubunda bulunan toplam 62 öğrenci katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Beş hafta süren çalışmada, dersler deney grubuna Çoklu Zeka Kuramına göre hazırlanan etkinliklerle, kontrol grubuna ise geleneksel yöntemle sunulmuştur. Araştırmada veriler; erişi testi (öntest-sontest), kalıcılık testi, tutum ölçeği, sanatsal çalışma değerlendirme ölçeği ve görüşme formları ile elde edilmiştir. Araştırma sonucu olarak; öğrencilerin geleneksel öğretime oranla, Çoklu Zeka Kuramına dayalı öğretim etkinlikleri sonunda akademik başarılarının daha yüksek düzeyde ve öğrenilenlerin daha kalıcı olduğu, ancak tutumları arasında anlamlı bir fark olmadığı ortaya çıkmıştır. Öğrenciler Çoklu Zeka Kuramına göre hazırlanan etkinlikleri eğlenceli, zevkli, güzel gibi ifadelerle nitelendirerek; bu etkinliklerin resim-iş dersinde kullanılmasından hoşlandıklarını belirtmiş olmaları bu tür eğitim aktivitelerinin eğitimde kullanılmasının faydalı olacağı sonucunu doğurmuştur. Yapılan görüşme sonucunda ders öğretmeni Çoklu Zeka Kuramına dayalı öğretimi geleneksel öğretime göre daha etkili olduğunu ve bu derslerde ortaya çıkan çalışmaların daha sanatsal bulduğunu belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT This study is aimed at researching whether education of the subject“Colorful Works”, which is in the scope of the syllabus of the Drawing course for the 6 grade students in basic education school, through the activities of Multiple Intelligence Theory affects the academic achievement of the students, permanence of the knowledge gained, and the students' attitudes towards the course“Drawing”. Both quantitative and qualitative data collection methods were made use of and figure with preliminary test - final test control group as the experimental figure methods was used. The research was carried out for 62 students in total, of 6 grade in test and control groups. During the study which last for five weeks, the courses were offered to the test group with the activities prepared according to the Multiple Intelligence Theory and control group with the traditional method. The data in the research were obtained through preliminary test-final test, permanence test, attitude scale, artistic study assessment scale and interview forms. As a result of the research, academic achievement of the students through education based on Multiple Intelligence Theory is higher and more permanent than through the one based on traditional education however there is not any meaningful difference between their attitudes. The students characterize the activities prepared in accordance with the Multiple Intelligence Theory with the remarks such as entertaining, enjoyable, and good and the fact that they stated that they liked these activities to be used in the drawing course meant that use of such educational activities should be beneficial. As a result of the interview m? de, course teacher stated that education based on the Multiple Intelligence Theory is more effective than the traditional education and that he found the works made in these courses more artistic.