Ortak girişimler ve konsorsiyum sözleşmeleri
- Tez No: 159076
- Danışmanlar: PROF. DR. YADİGAR İZMİRLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Günümüzdeki manada ortak girişim, ikinci Dünya Savaşı'ndan sonra geniş çapta ilerleme kaydetti. Ortak girişim teriminin, ne pratikte ne hukuki uygulamada açık bir tanımı yapılmamıştır. Bazı yazarlar terimi dar manada, müştereken sahip olunan ve yönetilen bir şirkete ifade etmek için kullanırken, bazıları ise bağımsız işletmeler arasında işbirliği şekillendiren her türlü sözleşme olarak ifade eder. Ortak girişim, iki veya daha fazla taraf arasındaki, ortak bir proje veya teşebbüse yönelik çok çeşitli sözleşmeleri kapsar. Araştırma geliştirme sözleşmeleri, karteller, ortak proje sözleşmeleri en yaygın kullanılan sözleşmelerdir. Türkiye'de ortak girişimler, ticaret şirketleri, adi şirket sözleşmeleri şeklinde organize edilebilir. 122
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Joint ventures, in the sense in which the term understood in business today are largely a development of period since Second World War. The term“joint venture”has no clearly defined meaning in Turkish business practice and even less so in legal practice. While some use the term in a narrow sense to denote a jointly owned and managed company. Others adhere to a broader consept which a form including any type of formalized cooperation between independent companies. Joint venture covers a variety of cooperation arrengement betaeen two or more parties for a common projet or enterprise. Longterm supply arragements, cooperative distribution arragements, research and development arragements, joint project arragements, cartels are perhaps the most widely used arragements to find in Turkish business practice that might be called joint ventures in a broader sense. There are two types of Joint ventures in turkey, which can be organised in the following forms: -a partnership agrement, ( civil law and other non registered partnership and registered partnership ) -a joint corporation The first book which appears to deal systematiccally with what is now describet as a joint venure called business consortia. 121