İlköğretim 8.sınıf öğrencilerinin asit-bazlar konusundaki başarılarına, kavramsal değişimlerine ve fene karşı tutumlarına yapılandırıcı öğrenme yaklaşımına dayalı öğretim yöntemlerinin etkisi
The effect of the teaching methots based on constructive learning approach on the successes in the subject of acids-bases and their conceptional variations, and the attitudes against the science lessons of eighth class students primary school
- Tez No: 159085
- Danışmanlar: PROF. DR. FİTNAT KÖSEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET İLKÖĞRETİM 8. SINIF ÖĞRENCİLERİNİN ASİT-BAZLAR KONUSUNDAKİ BAŞARILARINA, KAVRAMSAL DEĞİŞİMLERİNE VE FENE KARŞI TUTUMLARINA YAPILANDIRICI ÖĞRENME YAKLAŞIMINA DAYALI ÖĞRETİM YÖNTEMLERİNİN ETKİSİ (Yüksek Lisans Tezi) Selda Çolak GAZİ ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2005 Fen öğretimini iyileştirmek için Türkiye de dahil olmak üzere tüm dünyada öğretim reformu çalışmaları yaygınlaşmıştır. Dünyanın diğer yerleri gibi Türkiye de yapılandıncı öğrenme yaklaşımından büyük ölçüde etkilenmiştir. Yapılandıncı öğrenme yaklaşımına dayalı öğretim yöntemleri ve öğrencilerin anlamlı öğrenmelerini ölçmek amacıyla da alternatif değerlendirme teknikleri ve buna paralel olarak da ders etkinlikleri geliştirilmektedir.. Bu çalışmanın amacı ilköğretim 8. sınıf öğrencilerinin asit-bazlar konusundaki algoritmik ve kavramsal başarılarına, fene karşı tutum ve algılamalarına yapılandıncı öğrenme yaklaşımına dayalı öğretim yöntemlerinin etkisini deneysel olarak belirlemektir. İlk olarak yapılandıncı öğrenme yaklaşımına dayalı öğrenme yöntemlerine göre asit- bazlar konusu ile ilgili ders planlan hazırlamaktır. Bu ders planlan yapılandıncı öğrenme yaklaşımına uygun şekilde hazırlanmış, öğrencilerinin anlamlı öğrenmesini ve kavramsal değişimi sağlamak amaçlanmıştır. İkinci olarak, bu ders planlarının hazırlanmasında yapılandıncı öğrenme yaklaşımına dayalı“5E”ve“Rol Oynama”öğretim yöntemleri kullanılmaktadır. Üçüncü olarak da, ders planlarında yapılandıncı öğrenme yaklaşımına uygun hazırlanmış değerlendirme etkinliklerinden; kavram haritası, yapılandırılmış grid,bulmaca kullanılmaktadır. Bu çalışmada Batman- Beşiri Hürriyet İlköğretim okulu 8. sınıf öğrencilerinden iki grup seçilmiştir. Bu gruplar kontrol grubu ve deney grubu olarak isimlendirilmiştir. Öğrencilerin rastgele gruplara aynlamaması ve bunun sonucu olarak da çalışmanın denkleştirilmemiş kontrol grup tasarımına göre planlanması nedeniyle öğrencilerin ön bilgileri, mantıksal düşünme yetenekleri, fene karşı tutum ve algılamaları kontrol altına alınmak istenmiş, her iki gruba da Ön Bilgi Testi (ÖBT), Mantıksal Düşünme Yetecek Testi (MDYT), Fene Karşı Tutum ve Algılama Ölçeği (TAT) ön test olarak verilmiştir. Öğrencilerin asit bazlar konusundaki algoritmik başarılarına ve kavramsal basanlarına yöntemin etkisini ortaya çıkarabilmek amacıyla ise Basan Testi (BT), ve Kavram Testi (KT) TAT ön ve son test olarak uygulanmıştır. Son testlerin uygulanmasından bir ay sonra kavram testi hem deney hem de kontrol grubuna kalıcılık testi olarak uygulanmıştır. İstatistiksel analizler sonucunda kavramsal basan bakımından kontrol ve deney gruplan arasında anlamlı fark bulunmuştur. Yapılandıncı öğrenme yaklaşımına dayalı öğretim yönteminin, geleneksel öğretim yöntemine nazaran öğrencilerin kavramsal kalıcılığında daha etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT THE EFFECT OF THE TEACHING METHOTS BASED ON CONSTRUCTIVE LEARNING APPROACH ON THE SUCCESSES IN THE SUBJECT OF ACIDS-BASES AND THEIR CONCEPTIONAL VARIATIONS, AND THE ATTITUDES AGAINST THE SCIENCE LESSONS OF EIGHTH CLASS STUDENTS PRIMARY SCHOOL (M. Sc. Thesis) Selda ÇOLAK GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF EDUCATIONAL SCIENCES September 2005 To improve science instruction school reform efforts have become very common throughout the world including Turkey like order part of the World, turkey has been deeply influenced by the constructivist approach. The tecnhics of alternative appraising and lessons activities are improvised for considering the constructivist instruction's methods and student's meaningful learning. The aim of this study is to determine experimentally the effect of the teaching methods based on contructive learning approach on the algoritmic and conceptional successes about acides-bases and the attitude and perception of the science lessons of eighth class students of primary school. Firstly; The instruction's method of 5E and Rol Play which are ground of constructivist instruction, used in these activities. Secondly; These activities which are prepared appropriately for the constructivistinstructions, are used for the student's meaningful learning and notianal changes. And Thirdly; concept map, constructivist grid, puzzle, which are prepared appropriately for appraising activities, that are include in the constructivist instruction, are used. İn this study; too groups selected from Batman-Beşeri Hürriyet İlköğretim Okulu 8.class students. One group is named control group,another is experimental group. According to the plan that is not balanced control group which are not seperated atrandom.that is wanted to control the pre-ınformatıon, logical think ability, perception and attitude to science are gived to each group as pre-test. Algorithmic achievement test and concept test are appled as pre-test and last test for establishing the effect of the method to the student's success of concept and algoritmik about acides-bases. A month later from the appling the last tests.concept test are applied to both group as permonent test. Statistical analysts showed that there was meaningful difference between control and experimental group abaout conceptual success. It is established that the consructivist instruction's method better than traditional instruction method about permanent concept.