İlköğretim Okullarında çevre eğitimi (eko-okulların ve diğer okulların karşılaştırılması)
Environmental education in primary schools (comparison of eco-schools and other primary schools)
- Tez No: 159094
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÖNMEZ GİRGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Bu çalışma ülkemizde ilköğretim kurumlarında çevre eğitimi ile ilgili yürütülmekte olan Eko-Okullar Projesi'nin öğrenciler üzerindeki yeterliliğinin araştırılması amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın birinci bölümünde araştırmanın problem durumu, amacı, önemi, sınırlılıkları ve varsayımından bahsedilmiştir. Araştırmanın ikinci bölümünde temel kavramlar ve insanlığın ekolojik sorunları üzerinde durulmuştur ve geçmişten günümüze insanlığı tehdit eden ekolojik sorunlar, etkileri ve çözüm yollan işlenmiştir. Ayrıca eğitim ve çevre eğitimi kavranılan açıklanarak ülkemizdeki eğitim kurumlarında verilen çevre eğitiminin içeriğinden ve bu alanda yürütülen Eko-Okullar Projesi'nden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde araştırmanın modelinden, evren ve örnekleminden ve aynca verilerin toplanması ve analizinden bahsedilmiştir. Dördüncü bölüm ise eko-okullar ve diğer okullarda çevre eğitimi konusunda yapılan bir alan araştırması ve sonuçlarının değerlendirilmesi üzerine hazırlanmıştır (Burada eko-okullar dışındaki okullara klasik okullar ismi verilmiştir). Bu amaçla eko-okullar ve klasik okullar karşılaştırılmıştır. Araştırma Ankara'da bulunan Gazi Koleji, Ulubatlı Hasan İ.Ö.O., Bilim Koleji (eko-okul) ve Kavaklıdere I.Ö.O.'da (eko-okul) okumakta olan 8. sınıf öğrencileri üzerinde uygulanmıştır. Anket çalışması ile eko-okulların çevre eğitimi konusundaki faaliyetleri ve öğrenciler üzerindeki etkisi klasik okullarla karşılaştırılarak ölçülmek istenmiştir. Sonuç olarak; eko-okul öğrencileri okullarında yapılmakta olan uygulamalı faaliyetlerden dolayı pratikte daha bilinçli, klasik okul öğrencilerinin ise daha çok teorik alanda başarılı olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT This study has been conducted to investigate the sufficiency of Eco-Schools Project on students which is related with environmental education in primary schools in our country. In the first section of the research, the state, aim, importance, limitations and assumptions of the problem have been discussed. In the second section of the research, basic concepts and ecological problems of the humanity have been explained. Ecological problems which have threatened humanity from the past to the present, their effects and ways of solution have been argued. At the same time concepts of education and environmental education have been explained and the content of the environmental education given in education institutions in our country and Eco-Schools Project which is run in this area have been explained. In the third section, model of the research, globe, exemplification, data collection and analysis have been described. The fourth section has focused on an area research which has been made in the subject of environmental education in eco-schools and other schools and assessment of the results (Here the schools other Ihan the eco-schools have been names as classical schools). For this reason eco-schools and classical schools have been compared. The research has been applied to the 8 grade students who attend to Gazi College, Ulubatli Hasan Primary School, Bilim College (eco-school) and Kavaklıdere Primary School (eco-school). With the questionnaire the activities of eco-schools about environmental education and their effects on students have been compared with the aim of assessment. As a result, it has been observed that eco-school students are more conscious in practice because of the practical applications and classical school students are more successful in theoretical area.