Ömer Faruk Atabek'in minyatür sanatı eğitimine katkıları
Ömer Faruk Atabek's contributions to the education of miniature art
  1. Tez No: 159097
  2. Yazar: GÖKÇEN TOGAY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERGÜL ÖNGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
ÖZET Bu araştırmada; minyatür sanatçısı Ömer Faruk Atabek'in minyatür sanatı eğitimine katkıları tespit edilmeye çalışılmıştır. Sanatçının hayatı, eserleri ve minyatür sanatına getirdiği yenilikler irdelenmeye çalışılmış, Atabek'in sanatçı kişiliğine dair; ailesinin dostlarının ve öğrencilerinin görüşleri alınmış, sanatçının minyatür sanatı eğitimine katkılarım belirlemek amacına yönelik sorulardan oluşan anket, sanatçının 40 öğrencisine uygulanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulguların özeti şöyledir; Minyatür sanatçısı Ömer Faruk Atabek çok yönlü bir sanatçı kişiliğe sahiptir.Araştırmacı ve yenilikçidir. Eserlerinde taklit ve tekrardan kaçınmıştır. Kendine özgü renk buluşları, betimleme tarzı, farklı konulan minyatüre taşıması ile minyatür sanatına yenilikler getirmiş, sanat çevresine Atabek ekolünün varlığım kabul ettirmiştir. Atabek'in sanat eğitimcisi olarak, yeniliklere açık bir tutum sergilediği ve imkan tanıdığı, öğrencilerinin tarz oluşumuna katkı sağladığı, bu sanatın felsefesinin, disiplininin, yaşam tarzı olarak benimsenmesinde rol oynadığı görülmektedir. Sanatçı Atabek'in sanatçı kişiliği ve verdiği eğitim ile minyatür sanatı eğitimine hız kazandırdığı, bu sanatın daha geniş kitlelerce sevilip, uygulanmasını sağladığı, yetiştirdiği öğrenciler sayesinde minyatür sanatının yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılmasma imkan tanıdığı görülmektedir. Yetiştirdiği öğrencilerin birçoğu öğretmen düzeyindedir ve bu sanatın eğitimini özel kurslarda ve Kültür Bakanlığı bünyesindeki kurslarda vererek yeni minyatür sanatçıları yetiştirmektedirler.II Bu bulgular değerlendirildiğinde, Ömer Faruk Atabek'in minyatür sanatı eğitimine katkıları olduğu ve öyle ki, Ankara'da bu alanda temelleri atan ilk ve tek kişi olduğu söylenebilir. Ancak minyatür sanatının tanıtımı ve eğitimi için atılması gereken daha pek çok adım olduğu görülmüş ve bu doğrultuda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
III ABSTRACT In this work, the aim is to determine the miniature artist Ömer Faruk Atabek's contributions to the education of miniature art. This work tried to examine the artist's life, works and the innovations he brought to the miniature art and the views of his family, friends and students were taken concerning Atabek's character as an artist as well as a questionnaire consisting of questions aiming to determine the artist's contribution to the education of miniature art was distributed to 40 students of the artist. Findings of the research are briefly as follows: The miniature artist Ömer Faruk Atabek has a multidimensional character as an artist. He is investigative and innovative. He avoided imitations and repetitions in his works. His inventions of color peculiar to him, his style of description and way of carrying different themes to the miniature brought innovations to the miniature art, forcing the acceptance of the Atabek School by relevant circles. It can be seen that as an art educator, Atabek displayed a stance open to innovations, contributed to the shaping of his students' style and played a significant role in the adoption of the philosophy and discipline of this art as a life style. The artist Atabek made important contributions to the education of miniature art with his character as an artist and promoted this form of art. Thanks to the students he educated, miniature art became more popular with broader masses and much easier to be passed on to future generations. Most of the students he has educated are on the trainer level and he continues to train new miniature artists by educating them on this art at special courses and other courses attached to the Ministry of Culture.IV Taking these findings into consideration, it can be said that Ömer Faruk Atabek made gigantic contributions to the miniature art an done can conclude that he is the first and only artist laying the foundations of this form of art in Ankara. However, it was seen that there are further steps to be taken for the promotion and education of the miniature art and suggestions were made towards this end.