6 yaş çocuklarının meslekleri tanıma durumlarının incelenmesi
Evaluation of the six years old children on their knowladge about occupation
  1. Tez No: 159096
  2. Yazar: HATİCE RASTGELDİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖZLEM ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
11 ÖZET Bu araştırma, 6 yaş çocuklarının meslekleri tanıma durumlarını saptamak amacıyla planlanmıştır. Araştırmaya, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okul öncesi eğitim kurumlarından küme örnekleme yöntemiyle 146 çocuk alınmıştır. Araştırmada araştırmacı tarafından geliştirilen,“6 Yaş Çocuklarının Mesleklere İlişkin Görüşlerini Saptamaya Yönelik Görüşme Formu”kullanılmıştır. Yapılan istatistiksel değerlendirmeler sonucunda çocukların; En fazla tanıdıkları mesleklerin; Doktorluk, Polislik, Diş doktorluğu, Hemşirelik ve Fotoğrafçılık olduğu görülmüştür. Bahçıvanlık, Gazetecilik, Gemi Kaptanlığı ve Kamyon Şoförlüğü mesleklerini erkek çocuklarının, Sekreterlik ve Mankenlik mesleklerini ise kız çocuklarının daha fazla tanıdığı saptanmıştır. Sosyoekonomik düzeye göre Öğretmenlik, Mimarlık, Gemi Kaptanlığı ve Kütüphanecilik mesleklerini, üst sosyo-ekonomik düzey de bulunan çocukların daha fazla tanıdıkları bulunmuştur. Diğer meslekleri tanıma durumu bakımından, alt ve üst sosyoekonomik düzeyde ise istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmamıştır (p>0.05). Mankenlik ve Kütüphanecilik mesleklerini en fazla üniversite düzeyinde bulunan annelerin çocuklarının tanıdığı bulunmuştur. Babaların eğitim durumuna göre Gazetecilik ve Doktorluk meslekleri dışında diğer mesleklerde çocukların meslekleri tanıma durumlarında istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p>0.05). Gazetecilik ve Doktorluk mesleklerinde ise farklılığın ilköğretim mezunu babaların çocuklarının bu meslekleri daha az tanımasından kaynaklandığı görülmüştür. Çocukların meslekleri tanıma durumları, belirlenen mesleklerde çalışan yakınlarının olmasına göre incelendiğinde, Avukatlık, Öğretmenlik, Emlakçilik, Mimarlık, Psikologluk, Sekreterlik, Bahçıvanlık, Gazetecilik, Aşçılık, Bankacılık, Tesisatçılık, Kamyon Şoförlüğü, Kütüphanecilik, Hosteslik, Kasiyerlik, Terzilik ve Kuyumculuk mesleklerini çocukların tanıma durumlarının çevrelerinde bu mesleği yapan kişilerin bulunmasından etkilendiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
in SUMMARY The aim of this research is to ascertain whether six years old children recognize the occupations or not. This research was conducted with 146 children who continuing pre-school education foundations depending Ministry of National Education. To select sample, the group sample technique was used. In this research, to ascertain opinions of 6 years old children about occupations,“The Interview Form for Opinions of 6 Year-Old Children about Occupations”, being developed by researcher, was used. Statistical analyses show that the occupations, mostly being recognized by children, are doctor, policeman/policewoman, dentist, nurse, photographer. The occupations like gardener, journalist, ship-captain and lorry-driver, are mostly recognized by boys while the occupations like secretary and mannequin are mostly known by girls. Children who take place in upper socio-economic manner have more knowledge about the occupations like teacher, architecture, ship-captain and librarian. About children' opinions about other occupations, no significant difference was found between lower and upper socio- economic levels (p>0.05). The occupations, mannequin and librarian, were recognized by children whose mothers have higher- level education. According to fathers' education level, except journalist and doctor, statistically no significant differences were found in acknowledgement of children about occupations (p>0.05). This result shows that the occupations, doctor and journalist, are less known by children whose fathers have primary-level of education. The occupations like lawyer, teacher, estate agent, architect, psychologist, secretary, journalist, gardener, lorry-driver, cashier, cook, bank person, jeweler are more likely to be recognized by children if they know persons who work in any of these jobs.