Çağdaş Türk bestecilerinin çoksesli koro eserlerine yönelik analitik yakşamlı bir çalışma modeli
An analytical model study related to polyphonic choral compositions of contemporary Turkish composers
- Tez No: 159104
- Danışmanlar: PROF. SUNA ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
ÖZET Bu araştırmanın genel amacı, koro eğitiminde çalışma yöntemlerinin geliştirilmesine katkıda bulunmaktır. Araştırmanın ana konusu, korolarda analitik yaklaşımlı bir eğitim modeli geliştirilmesi amacıyla Çağdaş Türk Bestecileri 'nin çoksesli koro eserlerinin incelenmesidir. Betimsel bir alan araştırması olan bu çalışmanın evrenini, Mesleki Müzik Eğitimi veren kurumların eğitim programlarında yer alan koro derslerinde ve özengen anlayışla çalıştırılan korolarda eğitim materyalleri olarak kullanılan, zaman zaman profesyonel korolar tarafından da seslendirilen, Çağdaş Türk Bestecileri'ne ait koro eserleri oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama tekniği olarak kaynak tarama ve müzikal analiz yöntemleri kullanılmıştır. Eserlerin çözümlenmesinde ve koro eğitiminde eserlerin çalışılmasına yönelik model geliştirmede uzman kişi görüşlerinden yararlanılmıştır. Analitik yaklaşımlı örnek çalışma modeli, araştırmanın evreninden seçilen 22 yapıt üzerinde uygulanmış; eserlerin, biçimsel, armonik, dokusal çözümlemeleri yapılmıştır. Eserlerin çalışılması ve seslendirilmesi süreçlerinde ortaya çıkabilecek teknik güçlükler ve bu güçlüklere yönelik çözüm önerileri sıralanmış, yorum dinamikleri alt başlıklar halinde incelenmiştir. Koro eğitimcilerine farklı bakış açıları sağlamayı amaçlayan analitik yaklaşımlı bu çalışma modeli sayesinde koro eğitimi sürecinin daha verimli geçeceği ve gerek koro eğitimcilerine gerekse koro üyelerine önemli yararlar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main objective of this thesis is to contribute to the development of methods applied to choral music education. This research is an analysis of the polyphonic choral works of Contemporary Turkish Composers towards the establishment of an education method based on analytical approach. Choral works. analysed in this descriptive research belong to the Contemporary Turkish composers and are selected from the programs of the choral music courses of the institutions on Professional Music Education, from the repertior of amateur choirs and from the pieces that are occasionally performed by professional choirs which all form the population. Musical analysis method and reference searching are used as data collection techniques during the research. In the process of analysing the pieces and developing the model for studying the pieces in choral music education, expert views are used as a reference point. The sample model of practising with analytical approach is applicated on the 22 pieces that are chosen from the population and formal, harmonical and textural analysis are made. Possible technical obstacles that may arise during the practising and performing of the pieces and the proposed solutions for these problems are mentioned. The interpretation dynamics are also analysed in the sub levels. With the help of this practicing model with analytical approach which aims to create different perspectives for instructors, it is thought to have a more productive process of choral education and to make a significant contribution to the choir instructors and the chorists.