İlköğretim okullarında toplam kalite yönetimi uygulamalarının okul gelişimine katkısı
The contribution of total quality management implementations to the school developmant in primary education schools
- Tez No: 159108
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SABRİ ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Ill ÖZET Değişimin kaçınılmaz olduğu günümüzde, tüm örgütler varlıklarını devam ettirebilmek için bu değişime ayak uydurmak zorundadırlar. Eğitim örgütlerini de bu kapsam dışında düşünmek mümkün değildir. Günümüz ihtiyaçlarına cevap verebilecek ve geleceğe ayak uydurabilecek bireyleri yetiştirmek eğitimin en önemli görevidir.Okulların kalitelerini arttırma çalışmalarında, önceliğini müşteri memnuniyeti olarak belirleyen Toplam Kalite Yönetimi; kurumlara getireceği liderlik, demokratik ortam, öğrenen örgüt, süreç yönetimi gibi nitelikleriyle anahtar rol üstlenecektir. Bu araştırmanın amacı, ilköğretim okulu yöneticilerinin TKY uygulamalarının okul gelişimine katkı düzeyi hakkında görüşlerini belirlemektir. Araştırma için gerekli verileri toplamak amacıyla ilköğretim okulu yöneticilerine iki bölümden oluşan bir anket hazırlanmıştır. Anketin birinci bölümünde kişisel bilgilere yer verilirken, ikinci bölümünde TKY'nin insan kaynaklan ve okul-çevre ilişkileri boyutunda okul gelişimine katkı düzeyine ilişkin olarak toplam 25 önermeye yer verilmiştir. Anket örneklem olarak seçilen 37 resmi ilköğretim okulunun yöneticilerine uygulanmıştır. Örnekleme alınan okullar sosyo-ekonomik durumlarına göre tabakalama yöntemi ile seçilmiştir. Verilerin analizinde, frekans, yüzdeler ve aritmetik ortalamalar hesaplanmıştır. Elde edilen bulgulara göre ilköğretim okulu yöneticileri çoğunlukla; 1. Erkek, yöneticilikte 15 yılın altında kıdeme sahip, yüksek öğrenim görmüş ve eğitim yönetimi ile ilgili kursa katılmışlardır. 2. TKY uygulamalarının okul gelişimine insan kaynaklarım geliştirme ve okul-çevre işbirliği boyutlarında katkısı olduğunu düşünmektedirler.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT All organizations existing must keep up with the changes which is inevitable nowadays. It is impossible to think of the educational organizations without the scope of this change. Growing up the individuals who can meet today's needs and keep abreast of the future is the major function of the education. Total Quality Management, giving priority to the customer satisfaction, will take an important part with the qualifications of leadership, democratic climate, learning organizations, process management that is brought to the schools during the works of increasing their qualities. The purpose of this research is finding out the primary school administrators' ideas about the contribution level of Total Quality Management implementations to the school development. In order to collect the data, a two-part survey was prepared for the primary school administrators. In the first part of the survey personal questions were asked. In the second part of it 25 propositions about the TQM' s contribution level to the school development in the frame of human resources and school-environment relations were given. The survey were conducted on 37 public primary schools' administrators. These sample schools were chosen based on their socio-economic status with the stratification method. Frequency, percentage, arithmetic mean were used in the analyses of the data. According to the findings the primary school administrators are mostly; LMale, have less than 15 years' seniority in administration, graduated from a high school and participated in courses related to the educational management. 2.Think that TQM implementations contribute to the school development in the frame of human sources development and school-environment cooperation.