Ticari bankalarda enflasyon düzeltmesi işlemlerinde karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri
The problems and solutions met at the commerical banks and inflation correction procedures
  1. Tez No: 159276
  2. Yazar: YILMAZ GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZET Enflasyon paranın satın alma gücünde önemli değişimlere neden olmaktadır. Muhasebede temel ölçü birimi olan paranın değerinde meydana gelen değişim de mali tablolar üzerinde önemli etkiler oluşturmaktadır. Farklı zamanlarda değerlemeye tabi tutulan mali nitelikteki işlem ve olayların, paranın farklı satın alma güçlerine göre değerlenmiş olması finansal tabloların gerçeği yansıtmasını önlemektedir. Enflasyonun finansal tablolar üzerindeki olumsuz etkilerinin giderilmesi, bir başka ifadeyle mali tabloların enflasyona göre düzeltilmesinde değişik yaklaşımlar söz konusudur. Genel fiyat düzeyi muhasebesi ve cari maliyet muhasebesi bu konuda iki temel yaklaşımı oluşturmaktadır. Yüksek enflasyonun hüküm sürdüğü ekonomilerde düzenlenen finansal tabloların enflasyonun etkisinden arındırılmasında ağırlıklı olarak benimsenen yaklaşım genel fiyat düzeyi muhasebesidir. Ülkemizde de yapılan düzenlemelerde bu yaklaşım benimsenmiştir. Bu çalışmanın amacı, ticari bankaların finansal tablolarının genel fiyat muhasebesi yöntemine göre düzeltilmesinde karşılaşılan sorunları ve düzeltme işlemlerinde ortaya çıkan eksiklikleri ortaya koymak ve bu sorunlara çözüm önerilerinde bulunmaktır. Bu amaçla öncelikle ticari bankaların mali tablolarının maruz kaldığı enflasyona ilişkin temel kavramlar ve enflasyon çeşitlerine değinilmiştir. Bir sonraki bölümde banka mali tabloları tanıtılmış ve enflasyon düzeltilmesinin önemi ve gerekçeleri açıklanmıştır. Son bölümde de enflasyon düzeltmesi işlemlerinde karşılaşılan sorunlara ilişkin Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Sermaye Piyasası Kurumu, Hazine Müsteşarlığı gibi kurumlarda konuyla ilgili kişi ve/veya kişilerle yapılan görüşmelerin değerlendirmelerine yer verilerek bazı çözüm önerilerinde bulunulmuştur. Anahtar Kelimeler; Enflasyon, Enflasyon Muhasebesi, Ticari Banka, Enflasyon Düzeltmesi.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY Inflation causes important changes in purchasing power of money. Changes occur on the value of money, which is the key measurement unit in accounting, cause important effects on financial tables. Evaluating financial transactions and operations subject to evaluation at different times according to the different purchasing power of money prevents financial tables to reflect the reality. There are different approaches in purifying the negative effects of inflation on financial tables, in other terms, in correction of financial tables according to the inflation. There are two basic approaches about this issue; the first one is general price level accounting and the other one is current cost accounting. Generally accepted approach in purifying the inflation effect on financial tables in economies where experiencing high inflation rates is general price level accounting. This approach is also accepted at arrangements made in our country. The purpose of this study is to determine the problems met in correction of financial tables of commercial banks according to general price level accounting and deficiencies seen at these correction transactions and to provide solution recommendations for these problems. For this purpose, first of all basic terms regarding the inflation to which financial tables of commercial banks are subject and inflation types have been identified. In the second part, bank financial tables are introduced and the importance and reasons of inflation correction have been explained. In the last part, some interviews regarding the problems about inflation correction issue with related person and/or persons working in institutions such as Banking Regulation and Supervision Agency, Capital Markets Board, Undersecrateriat of Treasury, their thoughts about the issue and some recommendations have been given. Key word: Inflation, Inflation Accounting, Commercial Bank, Inflation Correction.