Bankalarda operasyonel risk yönetimi ve bir model uygulaması
  1. Tez No: 159287
  2. Yazar: DENİZ SÜMER ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN KAMİL ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Finansı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
ÖZET Finansal piyasaların içinde bulunduğu hızlı değişim süreci, finans sektörünün özellikle bankaların maruz kaldığı risklerin çeşitlenerek, artmasına neden olmuştur. Bankacılık faaliyetlerinin başladığı ilk andan itibaren var olan Operasyonel Riskler, yaşanan gelişmeler sonucu bankaları ve diğer finans kurumlarını milyar dolarlara varan zararlara uğratmıştır. Bu çalışmada temelde, operasyonel risk yönetimi kavramının açıklanması amaçlanmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde risk ve risk yönetimine genel olarak değinilmiş ve operasyonel risk yönetiminin kapsamı ayrıntıları ile incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümü, operasyonel risk yönetim sürecine ayrılmıştır. Bu bölümde operasyonel risk yönetim sürecinin aşamaları olan operasyonel risklerin tanımlanması, ölçülmesi, izlenmesi ve risklerin kontrol edilmesi-azaltılması konuları incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde, operasyonel risk yönetim sürecinin en önemli aşamalarından biri olan operasyonel riskin ölçümü aşaması ayrıntılandırılmıştır. Bu kapsamda, operasyonel risk veri tabanının oluşturulmasına yönelik hususlar ile kalitatif ve kantitatif operasyonel risk ölçüm yöntemleri açıklanmıştır.Çalışmanın - son bölümü, analiz ve uygulama çerçevesinde oluşturulmuştur. Bu bölümde, en önemli operasyonel risklerden biri olan Personel Kaynaklı Operasyonel Riskler üzerinde durulmuştur. Bu amaçla, personel tarafından gerçekleştirilen iç dolandırıcılık fiillerini tetikleyen faktörlerdeğerlendirilmiş, ayrıca söz konusu personelin davranış biçimleri analiz edilmiştir. Bu bölümde, değerlendirmeler sonrası, 3. bölümde teorik olarak anlatılan Zarar Dağılımı Yaklaşımı ile operasyonel risklerin modellenmesine ilişkin bir uygulama çalışması yapılmıştır. Bu uygulamaya ek olarak, bir regresyon analizi yapılarak, operasyonel riske etki eden faktörler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The rapid alteration period, financial markets have passed through brought about an increase with varieties in risks that financial sector, especially the banks exposed to. The operational risks that have been present from the first time banking operations started, by the result of this progress, caused banks and other financial corporations to meet with billion dollars of losses. By this study, it was aimed basically to give an explanation on operational risk management concept. In the first part of the study, the scope of the risk and the risk management were generally mentioned and the operational risk management was explained in details. The second part of the study was for operational risk management process. In this part, the identification, measurement, monitoring and mitigation-control processes of operational risk management were discussed. In the third part, the operational risk measurement methodology, one of the most important stages of management, was detailed. In this scope, the operational risk database construction and the qualitative-quantitative measurement approaches were explained. The framework of the last part was the assessment of operational risks and the application on measurement. In this part, the operational risks, originating from the banks' personnell were mentioned. For this aim, the factors that triggerred internal fraud and the attitude of these personnell were assessed. Also, in this part, the operational risk losses were modelled byusing Loss Distribution Approach, explained therocially in the third part. In addition, a regression analysis was applied to reveal the factors affected operational risk.