İş tatmini (iş doyumu) ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nda bir uygulama
  1. Tez No: 159289
  2. Yazar: EYUP KUNTAY TURMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİROL BUMİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
114 ÖZET Bu çalışmanın amacı, Savunma Sanayi Müsteşarlığında çalışmakta olan uzman ve sözleşmeli personelin iş tatmin düzeylerini demografik değişkenlere göre belirlemektir. Söz konusu iki grubun iş tatmin düzeylerini ölçmek ve karşılaştırmak için, kurum işleyişi, yönetim, çalışma çevresi ve işin diğer yönleriyle ilgili olmak üzere 64 sorudan oluşan bir anket kullanılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde, iş tatmini ve tatminsizliği kavramları, iş tatmininin çalışanlar ve işletmeler açısından önemi ile verimlilik ve örgütsel bağlılıkla olan ilişkisi açıklanmaktadır, ikinci bölümde, iş tatmininin temel değişkenleri, bu konuda ileri sürülen teoriler ve iş tatminini etkileyen faktörler anlatılmaktadır. Son bölüm ise araştırmanın yöntemini, analiz bulgularını ve sonuçlarını içermektedir.
Özet (Çeviri)
115 ABSTRACT The purpose of this study is to determine job satisfaction levels of experts and temporary staff working at the Undersecretariat for Defense Industries, in terms of demographic variables. A questionnaire consisting of 64 questions about the operation of the organizaton, the management, job environment and other aspects of job was used to measure and compare satisfaction levels of these groups. In the first part of the study, concepts of job satisfaction and dissaficton, the importance of job satisfaction for individuals and organizations and its relation with organizational commitment and effectivity are explained. The basic variables of job satisfaction, theories put forward about this subject and factors affecting job satisfaction are explained in the second part. The last part comprises of the method of research, findings of the analysis and the results.