İlköğretim sosyal bilgiler derslerinde İstiklal Savaşı yöresel halk kahramanlarının öğretimi (Çukurova örneği)
Turkish war of independence the local of heros in the lessons of social studies in primary education teaching
- Tez No: 159317
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMET ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
ÖZET Bu araştırma, İlköğretim Sosyal Bilgiler derslerinde İstiklal Savaşı yöresel halk kahramanlarının öğrencilere öğretimi konusunda yeterliliği araştırma amacıyla yapılmıştır. İlköğretim Sosyal Bilgiler derslerinde bu konuların öğretimi ile ilgili 50 Sosyal Bilgiler öğretmeninin görüşleri alınarak, öğretmenlerin kıdemleri ve görev yaptıkları ilçelere göre görüşleri analiz edilmiştir. Öğrencilerin Çukurova ve çevresi İstiklal Savaşı yöresel halk kahramanlarının tanıma seviyeleri ölçülerek araştırma evrenine giren 14 okulda 395 öğrencinin genel tanıma seviyeleri analiz edilmiştir. Merkez ve köy okulları öğrencileri arasında karşılaştırma yapılarak, analizler sonrasında öneriler ve değerlendirmeler sunulmuştur. Bunların yanında İlköğretim Sosyal Bilgiler Dersi(4-5-6-7) Öğretim Programı Eğitim Amacıyla Hazırlanmış Taslak baskısı incelenmiştir. Çukurova ve çevresinde verilen İstiklal Savaşı ve İstiklal Savaşı yöresel halk kahramanları hakkında bilgiler verilmiş olup, öğretmenlere bu konuların öğretimi ile ilgili birkaç model sunulmuştur. Bunlara ek olarak da Çukurova ve çevresi İstiklal Savaşı yöresel halk kahramanları konusu hakkında kaynak taraması yapılmıştır. Araştırmaya ilişkin bulunan bazı bulgular şunlardır: 1. Araştırmanın sonuçlarına göre; Öğrenciler Çukurova ve çevresi İstiklal Savaşı yöresel halk kahramanlarım tanınmamaktadrr. Öğrenciler adları ilçelerde, sokaklarda, caddelerde, okullarda ve çeşitli kurum ve kuruluşlarda yaşatılan yöresel halk kahramanlarımız hakkında bilgilendirilmemektedirler. 2. Araştırmaya katılan okullar arasında en başarılı okul, Şehit Albay Cengiz İlbey İlköğretim Okulu( % 40,05) olmuştur. Araştırmaya katılan okullar arasında başarı seviyesi en düşük okul, Kılıçlı Köyü İlköğretim Okulu(%30.3) olmuştur. 3. Merkez okulları (%34,8), köy okullanna(%31,3) göre daha başarılı ve yöresel kahramanları çok az bir oranla daha fazla tanımaktadırlar.II 4. Araştırma sonuçlarına göre ankete katılan öğretmenlerin yarıya yakın bir kısmı(% 42) İstiklal Savaşı yöresel halk kahramanlarını tanımamaktadır. Bunun yanında öğretmenlerin üçte biri ise (% 36) yöresel halk kahramanları hakkında yeterli bilgiye sahip değildir. 5. Öğretmenlerin üçte ikisi(% 66) öğrencilerin İstiklal Savaşı yöresel halk kahramanları hakkında öğrencilerin yeterli bilgiye sahip olmadıklarını belirtmektedirler. Bunun yanında araştırmaya katılan öğretmenlerin üçte bire yakın kısmı(% 28) öğrencilerin kısmen bu bilgilere sahip olduklarım belirtirken, çok az bir öğretmen(% 6) ise öğrencilerin yöresel halk kahramanlarım tanıdığını belirtmiştir. 6. Araştırma sonuçlarına göre araştırmaya katılan öğretmenlerin büyük çoğunluğu(%86) Sosyal Bilgiler ders müfredatında İstiklal Savaşı yöresel halk kahramanları ile ilgili konuların bulunmasını istemektedirler. Çok az bir kısmı(% 14) ise kısmen yer almaşım istemektedir. 7. Araştırmaya katılan öğretmenlerin çok az bir kısmı(% 10) Öğrencilerini, gezi programlarında Çukurova İstiklal savaşı yöresel halk kahramanlannm mücadele yaptığı yerlere ya da anıtlarının yapıldığı mekanlara götürdüğünü belirtirken, üçte ikiden fazlası ise (% 74) götürmediğini belirtmiştir. Çok az bir kısım (% 16) ise kısmen götürdüğü belirtmiştir. Sonuç olarak öğrencilere Sosyal Bilgiler derslerinde İstiklal Savaşı yöresel halk kahramanları tanıtılmalıdır. Onların bu kahramanları tanımaları milli bilincin oluşmasında etkili olacaktır. Yöresel kahramanlarımız hakkında verilecek olan ödevler, onların anıt yada büstlerinin olduğu yerlere gezilerin düzenlenmesi, Kurtuluş günlerinde ve milli bayramlarda onların mücadelelerinin kavratılması öğrencilerin vatan ve millet sevgisini kazanmalarında büyük öneme sahip olacaktır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT This study was carried out to measure the level of the competence in teaching the local heroes of Turkish War öf Independence in the lessons of Social Sciences in primary education. Having taken from 50 Social Sciences teachers, the opinions were analyzed in terms of seniority and the towns they work. To measure their knowledge on the level of the local heroes of Independence War, 395 students from 14 schools were taken, and their knowing level was analyzed. Making comparisons between central and rural schools, some proposals and evaluation were put forward. The Draft printing of the Education Programme of Social Sciences lesson (4-5- 6-7), which was prepared for training, was also analyzed. As it seems, the local heroes of Independence War and a couple of methods for the teachers to teach them to the students take place in this draft. Additionally, the resources related to local heroes of the Independence War from Çukurova and surroundings were scanned. Some of the findings are given below: 1. According to the study results, the students do not know the local heroes, who are from Çukurova and Surroundings, of the Independence War. They are not being taught about the local heroes, the names of whom have been given to the towns, streets, schools or various public buildings. 2. Of all the participant schools, the most successful one was Şehit Albay Cengiz İlbey İlköğretim Okulu (40,05 %), whereas the least successful was Kılıçlı Köyü İlköğretim Okulu (30.3%). 3. Central schools (34,8%) are better at recognising the local heroes than are their rural counterparts (3 1,3%) by a minor difference.IV 4. According to the results, approximately half of the participant teachers (42%) seem not to know the local heroes, while nearly one-third of them (36%) do not have sufficient knowledge about these heroes. 5. Two third of the teachers (66%) maintain that the students do not have enough knowledge about the local heroes, whereas one-third (28%) claim they know these heroes to some extent. On the other hand, some of the teachers (6%) suggest that the students know the heroes. 6. According to the results, the majority of the participant teachers (86%) want the curriculum of Social Sciences to give significant place for the local heroes, whereas fewer of them (14%) want an existence in part. 7. Very few of the teachers (10%) stated that they had taken the students to the fight area of the Independence War or the monuments related to the people fought in it. More than two-third of the teachers (74%) stated that they had not taken their students to these places, whereas few of them (16%) said they had so in part. As a result, the students need to be taught about the local heroes of Turkish War of Independence in the lessons of Social Sciences in primary education. This may have a positive effect on the students to establish a national awareness. The tasks to be given about the local heroes, visiting the places and/or monuments related to this war and teaching these people's struggle to the students (at least on national and Independent days) are of great importance on helping them to gain patriotism and love to their country and its people.