Beceri gelişimine yönelik oyunların görme engellilere uyarlanması
Adaptation of plays for skill development to blind people
  1. Tez No: 159318
  2. Yazar: ZUHAL SERİMER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SALİH SUVEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
11 ÖZET Bu çalışmada amaç; herhangi bir engeli bulunmayan sağlıklı bireyler için önem taşıyan beceri gelişimine yönelik oyunların görme engellilere uygulanmasında ki sınırlılıkları en aza indirebilmek ve görme engellilerinde bu oyunlardan en üst düzeyde yararlanabilmelerini sağlamaktır. Bu çalışmada 80 eğitsel oyun taranmış ve bu oyunların içinden 28 tanesi seçilerek bu oyunları görme engellerinde oynayabilmesi için gerekli uyarlamalar yapılmıştır.Bu uyarlamalarda; oyun alanında oyuncuların zarar görmemeleri için her türlü güvenlik önlemleri alınabilir, oyuncuların rahatlıkla yönlerini bulabilmeleri için çeşitli materyallerden“ip, zil, çeşitli meyve kokuları, düdük, esnek slalom çubukları, halı, mukavva, battaniye, muşamba”yararlanılabilir, rahat hareket edebilmeleri için oyuna başlamadan önce oyun alanında gezinip alışmaları ve deneyim edinmeleri sağlanabilir, oyuncuların zorlandıkları veya çekindikleri noktalarda öğretmen eli ile destek olabilir. Bu uyarlamalarla; oyuncuların oyunlara katılarak, bu oyunlardan en üst düzeyde yararlanmaları sağlanabilir. Bu oyunlar, görme engelli bireylerde ; yönelim (oryantasyon) becerisinin gelişimi, bağımsız hareket edebilme, büyük ve küçük kaslarını rahatlıkla kullanabilme, çabukluk, denge, kuvvet, koordinasyon, özsaygı, bütün bunların gelişimi ile birlikte daha rahat ve kaliteli bir yaşam sürdürebilmelerine katkı sağlanabileceği düşüncesi ile uyarlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The goals of this study are to diminish the borders in the implementation of the games, which carry importance for skill improvements of the healthy and unhand capped individuals, for blind people and to provide the blind with the fullest benefit of these games. Throughout this study, a survey has been conducted on 80 training games and 28 of these have been chosen and necessary adaptations have been made on them for the utilization of these games also by the blind. In these adaptations, in order to prevent damages to the players, every kind of security provisions may be taken; for the players to find their ways easily various materials such as:“rope, bell, various fruit odors, whistle, flexible slalom sticks, carpet, paper board, blanket, oilcloth”may be used; before the start of the game, players may be left to walk around the game field to get acquainted with it and to gain some experience; and the trainer may help the players manually in the events that they have difficulties or when they hesitate what to do. With these adaptations, participation of the players and their acquisition of the utmost benefit from the game may be ensured. These plays have been tried to be adapted for the blind, with the idea of improving their orientation skills, independent movements, their usage of their big and the small muscles easily, quickness, balance, power, coordination and self esteem and in line with the improvements in all these, with the aims of making contributions to enable them lead a more comfortable and qualified life.