Bulaşıcı hastalıklarından korunma yolları konusunda hazırlanan interaktif eğitim materyalinin öğrenmeye etkisi
The affects of the interactive learning/training material provided on the subject of preventive ways of infectious diseases on learning process
- Tez No: 159337
- Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN ERKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Bu arastana, bulaşıcı hastalıklardan korunma yolları konusunda, interaktif eğitim materyali hazırlamak ve bu materyalin etkili olup olmadığım tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Hazırlanan materyale http ://w3. gazi.edu.tr/web/ferkoc web adresinden ulaşılmaktadır. Arastana Keçiören Laboratuvar Sağlık Meslek Lisesi I. sınıfinda öğrenim gören 47 öğrenci ile gerçeMeştirilmiştir. 24 öğrenciden oluşan kontrol grubuna düz anlatım yöntemiyle, 23 öğrenciden oluşan deney grubuna ise öğrencinin bizzat kendisinin kullandığı interaktif eğitim materyali etkinliğiyle öğretim yapılmışta, Deney ve kontrol grubu öğrencilerim zihinsel düşünme bakımından eşleştirmek amacıyla, deney öncesi“Mantıksal Düşünme Yetenek Testi”(MDYT) uygulanmıştır. Deney ve kontrol grubu öğrencilerine öğretim öncesi,“Bulaşıcı Hastalıklar Başarı Testi”(BHBT) öntest olarak uygulanmıştır. Test sonuçlan iki grup arasında istatistikî balamdan anlamlı bir farklılık olmadığım göstermiştir. Öğretim sonrası her iki gruba“Bulaşıcı Hastalıklar Basan Testi”(BHBT) sontest olarak uygulanmış ve test sonuçlan deney grubu lehine anlamlı bir fark olduğunu göstermiştir. Çalışmanın sonuçlan öğretim sürecinde, interaktif eğitim/öğretim materyalinin, geleneksel düz anlatım yönteminden hayli etkin olduğunu ve öğretim çevresinin sınıf ortamıyla sınırlandırılmaması gerekliğini göstermektedir. Sonuçlar; bu çalışmada hazırlanan materyalin, konunun hem sosyal hem de teknik yönüyle, toplumun her kesimine hitap edebilmesi nedeniyle önemli olduğunu göstermektedir. Çalışma sonucu göstermiştir ki; kişilerin bulaşıcı hastalıklar ve korunma yollan konusunda bilinç düzeyinin yükselmesi ve buna bağlı olarak toplumun sağlığını koruma birincinin gelişmesi; interaktif öğretim materyaUerinin geliştirilerek, internet yoluyla toplumun her kesimi tarafından kolaylıkla erişilebilmesiyle mümkün olabilecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study has been conducted for the purpose of providing an interactive learning material for preventive ways of infectious diseases and, to evaluate if the material is effective or not. The material which is provided is available at the URL: http://w3.gazi.edu.tr/web/ferkoc The study was conducted in Keçiören Medical College with the participation of 47 freshmen students. 24 of the students formed control group (CG); the remaining 23 formed the experimental group (EG). CG was taught with a traditional teaching method and, EG was taught with interactive learning material which the students used by him or herself. To assure mat pupils in both groups were equivalent, intellegent quotation levels and logical thinking abilities were tested by using“Logical Thinking Ability Test”(MDYT). Before comparing the two teaching methods, both treatment groups received the“Achievement Test of Infectious Diseases”(BHBT) as pretest. The results of the test showed no significant differences between the experimental and control groups. After the treatment both groups received the same BHBT as posttest. The posttest achievement scores showed a significant difference in favor of the experimental group. The results of the study, showed that the interactive trainmgAearning material was highly efective much more than the traditional teaching method in the learning process, and that the learning environment should not be limited with a classroom. Results presented in the present study have important significance in terms of providing satisfaction for the public in social and technical aspects. The output shows that public awareness in preventive ways of infectious diseases and health care can be obtained by developing interactive trainmg/learning material available and easily accessible to all levels of society via the internet