Öğrencilerin üniversite seçiminde halkla ilişkiler ve tanıtım faaliyetlerinin etkisi: Gazi Üniversitesi örneği
The influence of public relations and advertisement at the university choise of the students: Gazi University models
  1. Tez No: 159379
  2. Yazar: AYŞEGÜL SARAÇOĞLU AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. DİLAVER TENGİLİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
ÖZET Ülkemizde üniversitelere olan talep artış gösterme eğilimindedir. Bu nedenle devlet üniversitelerinin yanında özel üniversitelerinde her geçen gün arttığı dikkat çekmektedir. Söz konusu rekabet ortamında yüksek öğrenim kurumlarının pazarda rekabet üstünlüğü yaratacak yönlerini ortaya koymaları yönünde stratejiler geliştirmeleri kaçınılmaz görülmektedir. Yüksek öğrenim kurumları da hizmet sunan birer işletme oldukları düşünüldüğünde, söz konusu rekabet ortamında halkla ilişkiler faaliyetlerinin ön plana çıkması gerektiği düşünülmektedir. Bu noktadan hareketle, yüksek öğrenim kurumarının halkla ilişkiler ve tanıtım faaliyetlerinin incelenmesi araştırmanın temel amacım oluşturmaktadır. Gazi Üniversitesi; sunduğu eğitim hizmetlerinin kalitesi, niteliği, özenle seçilen ve sürekli gelişen personel kadrosu, teknolojik ve fiziksel olanakları, öğrencilerinin ihtiyaç ve beklentilerini temel alan anlayışı ile günümüzde daha çok ön plana çıkmaktadır. Üniversiteler eğitim hizmetlerini hedef kitleleri olan öğrencilere sunarken, halkla ilişkiler faaliyetleri oluşturmakta ve uygulamaktadırlar. Bu sayede veliler ve öğrenciler tarafından tercih edilme şanslarım artırmaktadırlar. Bu çalışma, üniversitelerin yapmış oldukları tanıtım ve halkla ilişkiler faaliyetlerini, bu faaliyetleri uygularken hangi araçları kullandıklarının tespiti ve faaliyetlerinin öğrencilerin üniversite seçiminde etkisini belirlemesine yönelik olarak gerçekleştirilmiştir. Bu çerçevede Gazi Üniversitesini tercih eden ve 2004-2005 eğitim öğretim yılında kayıt yaptıran 346 birinci ve hazırlık sınıfı öğrencisine anket uygulaması yapılmıştır. Elde edilen bulgular; öğrencilerin üniversiteyi tercih etmeden önce üniversite hakkında genel bir kanılarının olduğunu ve bu bilgilerin büyük çoğunluğunu lise öğretmenleri ile internet sayfalarından edindiklerini göstermektedir. Bu durum Gazi Üniversitesinin öğrenciler tarafından tanınan ve tercih edilen bir üniversite olduğunu ortaya koymuştur.11 Çalışmada; halkla ilişkiler ve tanıtım faaliyetlerinin öğrencilerin üniversitenin sahip olduğu fakülteler ve bölümler, fiziksel ve akademik özellikler, sanatsal ve sportif faaliyetler ve akademik personel hakkında bilgi sahibi olmalarına yardımcı olduğu ve öğrencilerin tercihlerinin bu faktörlerin etkisiyle şekillendiği ortaya konulmuştur. Araştırmaya katılan öğrencilere Gazi Üniversitesini tercih etmelerinde etkili olan faktörler sorulduğunda 1. sırada puanlarının uygun olması, 2. sırada ulaşımın kolaylığı, 3. sırada ise eğitim ortamının güvenli olması gelmektedir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT In our country, the demand for universities has tended to increase. In this sense, it is clear that the number of private universities as well as state universities has gradually increased. Within the competition atmosphere in question, these higher education institutions will inevitably develop strategies to exhibit their facilities that will dominate in the market. Each considered as an institution which serves people, it is a must that these higher education institutions should give primary importance to public affairs. Accordingly, the study of the public affairs and advertisement activities of higher education institutions forms the basis of this paper. Gazi University is recently favored much for the following reasons: the quality and the capacity of the educational services it provides; the personnel staff selected with great care and which is devoted to self-development; physical and technological facilities; and finally the point of view which aims to meet the needs and expectations of students. While presenting the educational services to the target groups, namely the students, universities both form and implement public affairs activities. Thus, these are given more credit to be preferred by students. This study aims to identify the advertisement and public affairs activities carried out by universities, to establish the materials used in these activities, and to figure out the influence of the activities on students' choice of universities. In this scope, 346 prep, and first-year students, which have chosen Gazi University and enrolled, have been investigated. The findings clearly show that the students already had some idea about the university and that they obtained much of the information from the internet with their high school teachers before choosing the university. This case has proved that Gazi University is one of the top universities about which students already know and finally choose. The study has demonstrated that the advertisement and public affairs activities helped students to familiarize with the faculties and departments, physical andIV academic properties, artistic and sports activities, and the academic stuff, and that these factors have simply influenced the students' choice. In the investigation conducted, the top three factors for the choice of Gazi University by the students are the availability of the scores they got from OSS, the convenience of transportation, and last the secure atmosphere for education.