İlköğretim 8. sınıf öğrencilerinin Atatürk İlke ve İnkılâplarını kavrama düzeyleri
The level of grasping (the ability of understanding) the principles and revolutions of Atatürk, by the 8th year students attending in primary education
- Tez No: 159388
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEFİKA KURNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Bu çalışma ilköğretim 8. sınıf kademesinde bulunan öğrencilerin Atatürk îlke ve İnkılâplarını nasıl kavradıklarını ve kavrama düzeylerinde nelerin etkili olduğunu belirlemeyi amaçlamaktadır. Ankara ilinde eğitim vermekte olan 18 okuldan toplam 654 öğrenci çalışma kapsamı içinde yer almaktadır. Çalışma 2003-2004 Bahar döneminde uygulanmıştır. ilköğretim 8. sınıf öğrencilerinin Atatürk îlke ve İnkılâplarını kavrama düzeylerini belirlemek için tutum anketi uygulanmıştır. Yine aynı öğrencilerin başarılarım belirlemek için başarı anketi uygulanmıştır. Veriler elde edildikten sonra sonuçlar Sosyal Bilgiler dersinin devamı niteliğinde olan Türkiye Cumhuriyeti inkılâp Tarihi ve Atatürkçülük dersinde Atatürk îlke ve inkılâpları konularının kavranmasına katkıda bulunması açısından değerlendirilmiştir. Anket ve literatürden elde edilen verilerden çıkarılan öneriler çalışmanın sonucunda verilmiştir. Soruların değerlendirilmesinde SPSS istatistik programı kullanılmıştır. Anket uygulamaları ve literatür taramaları sonucunda bu konuların kavranmasına ilişkin öneriler sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
u ABSTRACT This study aims determining the ways and the levels of grasping (ability of understanding) the Principle and Revolutions of Atatürk, by students at 8th grade of the primary school as well as the factors that affect their understanding. There are total of 654 students who were covered in the study as ones attending at 18 schools that are engaged in provision of education in the city of Ankara. This study was conducted during the 2003-2004/spring term. To determine the level of grasping (the ability of understanding) the Principles and Revolutions of Atatürk, by the 8th year students attending in Primary Education, a questionnaire was applied. Following gathering of data results were made subject of assessments, from the angle of their contribution to the History of Revolution of the Republic of Turkey and Ideas of Atatürk, a course which has the characteristic of being continuation of the Introduction to Social Affairs course which itself is based on the grasping (understanding) the Principles and Revolutions of Atatürk course. The suggestions generated from the data which were attained by entering into survey and library studies, are indicated at the end of the study. In assessment of the questions, the SPSS Statistical Program was used and benefited. As a result of the questionnaire applications and the literature studies, suggestions were tried to be indicated, in relation to the ability of understanding (grasping) of the students regarding these subjects.