İlköğretim 7. sınıf öğrencilerinin atomun yapısı konusundaki başarılarına, kavramsal değişimlerine, bilimsel süreç becerilerine ve fene karşı tutumlarına sorgulayıcı-araştırma (Inquiry) yönteminin etkisi
The effects of Inquiry method on middle school (level 7) students' achievement, conceptual change, scientific process skills and attitude toward science about the atomic structure
- Tez No: 159401
- Danışmanlar: PROF. DR. FİTNAT KÖSEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
11 ÖZET İLKÖĞRETİM 7. SINIF ÖĞRENCİLERİNİN ATOMUN YAPISI KONUSUNDAKİ BAŞARILARINA, KAVRAMSAL DEĞİŞİMLERİNE, BİLİMSEL SÜREÇ BECERİLERİNE VE FENE KARŞI TUTUMLARINA SORGULAYICI-ARAŞTIRMA (INQUIRY) YÖNTEMİNİN ETKİSİ (Yüksek Lisans Tezi) Melek Nur ERDOĞAN GAZI ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2005 Bu çalışmanın amacı, 7. sınıf öğrencilerinin atom konusundaki, kavramsal değişimlerine, basanlarına, bilimsel süreç becerilerine ve fene karşı tutumlarına sorgulayıcı-araştırmaya (inquiry) dayalı öğretim yönteminin etkisini geleneksel öğretim yöntemi ile karşılaştırarak incelemektir. Ayrıca ortaokul öğrencilerinin atom hakkındaki fikirlerinin bilimsel doğruluğu ve içeriği hakkında bilgi edinmek ve öğrencilerin atom hakkında sahip oldukları yanlış kavramların literatür bilgileriyle uyum gösterip göstermediğini araştırmaktır. Bu çalışma, 2004-2005 öğretim yılında Ankara Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Turan Feyzioğlu İlköğretim Okulu'nda aynı öğretmen tarafından öğretim verilen iki farklı 7. sınıf şubesinden 65 öğrenci ile yapılmıştır. Bu şubelerden biri kontrol grubu,Ill diğeri ise deneysel grup olarak ayrılmış ve gruplar için öğretim yöntemi rastgele belirlenmiştir. Her iki gruba da ön testler uygulandıktan sonra deneysel gruba 5 hafta süreyle sorgulayıcı-araştırmaya (inquiry) dayalı öğretim verilirken kontrol grubuna ise geleneksel yöntemle öğretim verilmiştir. Öğrencilere Basan Testi, Kavram Testi, Bilimsel Süreç Beceri Testi ve Fene Karşı Tutum ve Algılama Testi ön ve son test olarak uygulanmıştır. Testlerden elde edilen verilerin değerlendirilmesinde ANCOVA analizi kullanılmıştır. Çalışma sonucunda, sorgulayıcı-araştırmaya (inquiry) dayalı öğretim yönteminin öğrencilerin kavramsal değişim, basan, bilimsel süreç becerilerine anlamlı bir katkı sağladığı fakat öğrencilerin fene karşı tutum ve algılamalarına anlamlı bir katkı sağlamadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT THE EFFECTS OF INQUIRY METHOD ON MİDDLE SCHOOL (LEVEL 7) STUDENTS'ACHIEVEMENT, CONCEPTUAL CHANGE, SCIENTIFIC PROCESS SKILLS AND ATTITUDE TOWARD SCIENCE ABOUT THE ATOMIC STRUCTURE (M. Sc. Thesis) MELEK NUR ERDO?AN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF EDUCATION SCIENCES June 2005 The purpose of this study was to explore effects of inquiry based instructions method about middle school (level 7) students' conceptual changes, achievements, scientific process skills, attitudes toward science about atomic structure by comparing with traditional method. To explore the content and scientific accuracy of middle school students' ideas and to investigate whether the misconceptions that students have match with literature information or not about atomic structure. This study was administered the total 65 middle school students (level 7) consisted of two different section students enrolled in Turan Feyzioğlu Middle School by same teacher. One of the sections was identified as control group and the other asexperimental group and this identification was made randomly. After applying pre test to both groups the inquiry based instructions were given to experimental group while traditional instruction methods were used in control group during five weeks. Achievement Test, Concept Test, Scientific Process Skill Test, Attitude and Perception toward Science Test were applied the students as both pre-test and post- test. In analyzing the result of data obtained ANCOVA was used. The findings of this study indicated that inquiry based instructions method contributed meaningfully to students' conceptual changes, achievements, scientific process skills however it didn't contribute meaningfully to students' attitudes and perceptions toward science.