İlköğretim matematik öğretiminde kullanılan ölçme ve değerlendirme teknikleri hakkında öğretmen görüşleri
The teachers ideas about the measurement and evaluation techniaves used in primary mathematics education
  1. Tez No: 159407
  2. Yazar: REMZİ KUZUCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DURSUN SOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET Bu araştırma ilköğretim Matematik Öğretmenlerinin Ölçme ve Değerlendirme Teknikleri Hakkında Görüşlerini içermektedir. Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ilköğretim Okullarında çalışan matematik öğretmenlerinin görüşlerinin bilinmesiyle, ilköğretim matematik programlarının uygulanması ve geliştirilmesine yönelik çalışmalar daha somut delillere dayandırılarak kapsamlaştınlacaktrr. Araştırmanın başlangıcında konu ile ilgili literatür taraması yapılmış, yapılan incelemeler sonucunda araştırma projesi hazırlanmıştır. Veri toplama aracı olarak öğretmenlere konu ile ilgili olarak bir anket formu hazırlanmıştır. Bu anket formu öğretmenlerin Ölçme ve Değerlendirme Teknikleri Hakkındaki Görüşlerinin belirleneceği açık ve kapalı uçlu sorulardan oluşmaktadır. Araştırmaya Kırıkkale iline bağlı ilköğretim Okullarında çalışmakta olan 57si erkek, 25 i bayan olmak üzere toplam 82 matematik öğretmeni katılmıştır. Anket formundaki maddeler ile ilgili güvenirlik ve geçerlik çalışmaları yapılmıştır. Geçerli ve güvenilir bir ölçek olduğu görülmüştür. Anket formundaki kapalı uçlu maddelerin faktör analizi yapılmıştır. Açık uçlu sorulara verilen cevaplarda kategorilere ayrılarak içerik analizi yapılmıştır. Öğretmenlerin maddelere verdikleri cevapların frekans ve yüzdelik dağılımları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT This study includes the views of math's teachers' at primary schools. By having information about the schools of ministry of education, the studies about the application and development of maths programmed will be able to make more extensive. At the beginning of this study, books and articles were searched thoroughly, and then project of the study was prepared. An questionnaire form for the teachers was described to gain data about the subject. This questionnaire form consists of open and close ended questions which determine the teachers' views about Measurement and Evaluation techniques. 25 women and 57 male teachers that is 82 teachers' in total, who works at primary schools in the city of Kırıkkale were included to our study. The reliability and validity studies were done on the items of the questionnaire form. The test appears. Factorial Analysis was done for closed ended questionnaire questions. Open ended questions were put into categories and they were analyzed in terms of their content. Frequency and percentages of the replies of the teachers' to Hie questions were given.