Üniversitelerin müzik öğretmenliği anabilim dalları birinci sınıf flüt eğitiminin ve bu eğitimde en yaygın kullanılan etüt ve eserlerin 'hedef ve hedef davranışlar' açısından incelenmesi
Investigation of universities music teaching main science branches first year flute education and the most common etudes-pieces used in this education from the angle of target and target behaviours
- Tez No: 159408
- Danışmanlar: PROF. GÜL ÇİMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmada üniversitelerin müzik öğretmenliği anabilim dallarında birinci sınıf flüt eğitiminin ve bu eğitimde en yaygın kullanılan etüt ve eserlerin hedef ve hedef ve hedef davranışlar açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Gerekli olan verilerin toplanmasında mülakat, anket ve belgesel tarama teknikleri kullanılmıştır. Çözümlemede nitel ve nicel tablolar oluşturulmuş, sınıflamalar yapılmış, istatistik olarak frekans ve yüzde hesapları kullanılmıştır. Yapılan incelemeler sonucunda bütün müzik öğretmenliği anabilim dallarında uygulanan ortak bir flüt öğretim programı olmadığı, birinci sınıf flüt eğitiminde uygulanmakta olan öğretim programlarının ise birçok ortak konunun yanı sıra farklı konuları da içerdiği saptanmıştır. Ayrıca uygulanmakta olan öğretim programlarının hedef ve hedef davranışlar açısından çok yeterli olmadığı tespit edilmiştir. Birinci sınıf flüt eğitiminde en yaygın kullanıldığı belirlenen bir etüt kitabı ve iki eserin hedef ve hedef davranışlar açısından öğretim programına uygunluğu incelenmiştir. İncelenen etütlerin ve eserlerden birinin programa uygun olduğu, diğer eserin ise olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this paper, the investigation of the first year flute education and of the most common etudes-pieces used in this education from the angle of target and target behaviours was purposed. Interview, questionairre and literature review techniques were used to gather the information needed. Classifications were done, qualitative and quantitative tables were made and statistical frequencies-percentages were used. As a result of these studies, it was determined that there is not a common flute education programme in application in the music education main science branches, at the same time, the programmes applied in these branches include different topics from each other besides similar ones. Also it was understood that the targets and the target behaviours are not very sufficient in the programmes applied. The accordance of the two most common pieces and an etude book to the education programme from the angle of target and target behaviours was investigated. It was oserved that the etude book an done of the pieces are in accordance with the education programme but the other piece is not.