Salsola grandis Freitag, Vural ve N. Adıgüzel üzerinde farmakognozik araştırmalar
Pharmacognosic researches on Salsola grandis Freitag, Vural and N. Adıgüzel
- Tez No: 159416
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURGÜN ERDEMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
6. O Z E T Salsola L Chenopodiaceae familyasının en büyük ve önemli genuslarından birisidir. Türkiye florasında onaltı Salsola türü vardır, bunlardan Salsola grandis Freitag, Vural & N. Adıgüzel Nallıhan Kuş cennetinde yetişen endemik bir türdür. S. grandis'in etanol ekstresi ve etanol ekstresinin biyolojik aktivite ile yönlendirilen fraksiyonlama işlemi ile elde edilen n-hekzan, kloroform, etilasetat, n-butanol ve kalan su fraksiyonlarının in vitro olarak radikal temizleyici aktiviteleri, total fenolik madde miktarları ve antimikrobiyal aktiviteleri incelendi. Bunun yanı sıra, bitkinin kalitatif analizi yapılarak, bitkinin kumarin, flavonoit, alkaloit, saponozit ve oz taşıdığı belirlendi. Bitkinin ekstre/fraksiyonlarının radikal temizleme aktivitesi stabil serbest radikal 1,1-difenil-2-pikrilhidrazil (DPPH) kullanılarak tayin edildi. Ekstre/fraksiyonların DPPH radikal temizleyici aktiviteleri fer-butil-1- hidroksitoluen (BHT) ve kersetin gibi antioksidan maddeler ile karşılaştırıldı. En yüksek radikal temizleyici aktivite kloroform fraksiyonunda bulundu. Ekstre/fraksiyonların DPPH radikalinin % 50'sini temizlemesi azalan sırayla şöyledir: Kersetin (0,059 mg/ml) > BHT (0,51 mg/ml) > Kloroform Fr. (2,96 mg/ml) > Butanol Fr. (4,54 mg/ml) > Etilasetat Fr. (5,85 mg/ml) > Etanol ekstresi (18,13 mg/ml) > Hekzan Fr. (20,89 mg/ml) > Kalan su Fr. (90,51 mg/ml).104 Ekstre/fraksiyonların total fenolik madde miktarları spektrofotometrik olarak Folin-Ciocalteu metotuna göre tayin edildi ve gallik asite ekivalen olarak hesaplandı. Total fenolik madde miktarları 56,10±1,34 ile 18,60±1,65 mg/g arasıda bulundu. S. grandis'm antibakteriyel ve antifungal aktiviteleri standart bakteri (Staphylococcus aureus, Bacillus subtilis, Enterococcus faecalis, Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa ve Klebsiella pneumoniae) ve fungus (Candida parapsilosis ve C. krusei) suşlarına karşı test edildi, özellikle Kloroform ekstresi MİK 8 ug/ml ile 8. subtilis'e karşı en etkili ekstre bulundu. Hekzan fraksiyonu B. subtilis (MİK16 ug/ml), e. feacalis (MİK 32 ug/ml) ve E. coli (MİK 64 ug/ml) üzerine belirgin bir aktivite gösterdi. Etanol ve etilasetat ekstreleri de B. subtilis'e karşı MİK 32 ug/ml ile kuvvetli aktiviteye sahip bulundu. Hiçbir ekstre çalışmada kullanılan funguslara karşı antifungal aktivite göstermedi. Bu çalışma S. grandis üzerine yapılmış ilk farmakognozik araştırmadır. Bu çalışmada, S. grandisin İlk kez kimyasal kompozisyonu, antioksidan ve antimikrobiyal aktiviteleri, ve total fenolik madde miktarı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Salsola L. is one of the largest and most important genera in the Chenopodiaceae. There are sixteen Salsola species in Turkish flora, among these species, Salsola grandis Freitag, Vural & N. Adıgüzel is an endemic species which grow in Nallıhan bird sanctuary. The radical scavenging activities, total phenolic contents and antimicrobial activities of S. grandis ethanol extract and their fractions, n- hexan, chloroform, etylacetate, n-buthanol and remaining water, obtained from bioassay guided-fractionation process, were studied in vitro. In addition, the qualitative analyses were carried on the plant, and coumarin, flavonoid, alkaloid, saponin and sugar were determined. The radical scavenging activity of the plant extract/fractions has been determined by using stable free radical 1,1-diphenyl-2-picrylhydrazyl (DPPH). DPPH scavenger activity of the extract/fractions was compared with known antioxidative substances such as ter-butyl-1-hydroxytoluene (BHT) and quercetin. The highest radical scavenger activity was found in the chloroform fraction. The extract/fractions scavenged 50 % of DPPH radical ranged in the following descending order: Quercetin (0,059 mg/ml) > BHT (0,51 mg/ml) > Chloroform Fr. (2,96 mg/ml) > Buthanol Fr. (4,54 mg/ml) > Etylacetate Fr. (5,85 mg/ml) > Ethanol extract (18,13 mg/ml) > Hexane Fr. (20,89 mg/ml) > Remaining water Fr. (90,51 mg/ml).106 The total phenolic contents in the extract/fractions of the plant were determined spectrophotometrically according to the Folin-Ciocalteu procedure and calculated as gallic acid equivalents. The phenolic content ranged from 56,10±1,34 to 18,60±1,65 mg/g. The antibacterial and antifungal activities of S. grandis were tested against standard strains bacteria (Staphylococcus aureus, Bacillus subtilis, Enterococcus faecalis, Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa and Klebsiella pneumoniae) and the fungi (Candida parapsilosis and C. krusei). Chloroform extract was found to be the most effective extract against B. subtilis with MIC 8 ug/ml. Hexane fraction showed significant activity on B. subtilis (MIC16 ug/ml), E. feacalis (MIC 32 ug/ml) and E. coli (MIC 64 ug/ml). Ethanol and etylacetate extracts were possessed significant activity against B. subtilis with MIC's 32 ug/ml. Not all extracts showed antifungal activity against the studied fungi. This is the first pharmacognosic research on the S. grandis. In addition to this, we herein determined for the first time the chemical composition, antioxidant and antimicrobial activities, and total phenolic content of S. grandis.