Fen bilgisi öğretmen adaylarında çevre sorunlarının çözümünde problem çözme yönteminin uygulanması
The application of problem solving method on science teacher traines on the solution of the environmental problems
- Tez No: 159415
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AYDOĞDU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
11 ÖZET FEN BİLGİSİ ÖĞRETMEN ADAYLARINDA ÇEVRE SORUNLARININ ÇÖZÜMÜNDE PROBLEM ÇÖZME YÖNTEMİNİN UYGULANMASI ( Doktora Tezi ) Mustafa DOĞRU GAZI ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ NİSAN, 2005 Öğrencilerin problem çözme yeteneklerinin geliştirilmesine yardımcı olmak fen bilgisi eğitimcilerinin öncelikli hedeflerindendir.Çağdaş fen eğitiminde, bilgi ve tanım verme yöntemleri yerine, öğrencilerin düşünme yeteneklerini geliştirebilmelerini, kavramlar ve olaylar arasında anlamlı bağlantılar kurabilmelerini ve bilimsel işlem becerilerini geliştirebilmelerini sağlayan yöntemler kullanılmalıdır. Bu yöntemlerden birisi de problem çözme yöntemidir. Öğrencilerde bilimsel merakın uyandırılması, bilimsel tutum ve becerilerin geliştirilmesi büyük önem taşımaktadır. Bilim adamı gibi gözlem, sınıflama, ölçüm yapma, yaptıklarından belli sonuçlara varma, hipotez kurma ve deneyler yapma gibi bilgi kazanma yollarını kullanmayı gerektiren bilimsel beceriler öğrencilereIll öğretilmelidir. Bilimsel becerilerin geliştirilmesi öğrencilere problem çözme, eleştirel düşünme, karar verme ve meraklarını giderme olanağı verir. Bu araştırmayla, genellikle fen bilgisi öğretmenleri tarafından anlaşıldığı gibi, problem çözmenin sadece fizikte olduğu gibi bir hareket problemi çözmek olmadığı aynı zamanda çevre sorunları gibi sosyal olaylarda da kullanılabileceği gösterilmiştir. Bunun yanında çevre sorunlarının çözümünde problem çözme yöntemini kullanan öğretmen adaylar ile geleneksel öğretim yöntemlerini kullanan öğretmen adaylarının bilimsel işlem becerileri, problem çözmeye yönelik tutumları ve akademik başarıları arasında farklılık olup olmadığı tespit edilmiştir. Araştırma deneysel bir çalışma olup, ön-test, son-test gruplu desen kullanılmıştır.Araştırma 2003-2004 Eğitim-Öğretim yılı güz döneminde Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi, İlköğretim Bölümü, Fen Bilgisi Öğretmenliği Anabilim Dalında öğrenim gören 102 öğrenci ile yürütülmüştür. Deney grubunda problem çözme yöntemi uygulanırken kontrol grubunda geleneksel öğretim yöntemleri uygulanmıştır. Araştırma hipotezlerini test etmek için veri toplama araçlarından elde edilen veriler SPSS paket programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Yapılan analizler sonunda problem çözmeye dayalı fen öğretiminin; öğretmen adaylarının bilimsel işlem becerilerini geliştirdiği, problem çözmeye karşı tutum puanlarım arttırdığı çevre basan testinden aldıkları puanlan yükselttiği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT THE APPLICATION OF PROBLEM SOLVING METHOD ON SCIENCE TEACHER TRAINES ON THE SOLUTION OF THE ENVIRONMENTAL PROBLEMS (Doctoral Thesis) Mustafa DOGRU GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF EDUCATIONAL SCIENCES APRIL, 2005 Helping the development of students problem solving skills is one of the firstcoming aims of science educators. In contemporary science education, instead of the methods of giving information and definition, the methods which encourage students to develop their thinking abilities, to form up meaningful relations between concepts and events, to improve their scientific process skills should be used. One of them is the problem solving method. Arousing scientific interest in students and developing a scientific approach and skills is a great importance. Such as a scientist, scientific skills requiring using the ways to get information such as observation, classification, measuring and doingexperiments should be thought to students. Developing scientific processing skills help students solving problems, critical thinking, making decision and fullfiling our interests. With the help of this research, it's shown that, problem solving isn't as mostly regarded by science teachers as just solving an action problem in physics, can also be used at the same time on the occasions of social events such as enviromental problems. Besides this, it's found that on solving the environmental problems, whether there's a distinction between the teachers who use problem solving method and the teachers who apply traditional methods on their attitudes towards scientific process skills and problem solving and their successes. This research, is an experimental study, and a pre-test and a post-test pattern are used. The research is carried with 102 students who study Science Education at Gazi Education Faculty of Gazi University on fall semester of the years 2003-2004. While the problem solving method is used in experiment group, the traditional instruction methods are used with in the control group. In order for testing the research hypothesis data collected is evaluated using the SPSS pocket programme. At the end of the analysis made, it's reached that scientific education based on problem solving develops scientific process skills improves the points of the approaches towards problem solving and the points taken from environment success test of the candidates of teachers.