Türkiye'deki Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri'ndeki kontrabas eğitiminin incelenmesi
A research into education of double bass in Anatolian High Schools
  1. Tez No: 159441
  2. Yazar: DERYA SELÇUK KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. ŞEYDA ÇİLDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ANADOLU GÜZEL SANATLAR LISELERI'NDE KONTRABAS EĞİTİMİNİN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Derya SELÇUK KÖSE GAZI ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ankara 2005 ÖZET Bu araştırma, Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri' nde kontrabas eğitimini sınıflar seviyesinde inceleyerek, kontrabas eğitimi veren Anadolu Güzel Sanatlar Liselerinde bu dersin bir standart çerçevesinde işlenip işlenmediğini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada durum tespitine yönelik bir model esas alınmış, veriler kaynak tarama, yüzyüze görüşme ve görüşme kılavuzu yoluyla toplanarak işlenmiş, çözümlenmiş ve yorumlanmıştır. Toplanan verilerin çözümlenmesi ve karşılaştırılması ile elde edilen bulguların değerlendirilmesi sonucunda; Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri'nde, hazırlık, 9., 10. ve 11. sınıflarda verilen kontrabas derslerinin, başlangıç pozisyonu ve bitiş pozisyonu açısından çok çeşitlilik gösterdiği ve okullar arasında bir birlikteliğin olmadığı sonucuna varılmıştır. Bu durumdan hareketle, Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri'nde kontrabas dersi için var olan11 programların, uygulamada daha sıkı takip edilmesi üzerinde durulmuş ve önerilerde bulunulmuştur. Bilim Kodu : Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı Anahtar Kelimeler : Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi, Kontrabas Eğitimi Sayfa Adedi : 54 Tez Yöneticisi : Prof. Şeyda ÇİLDEN
Özet (Çeviri)
Ill A RESEARCH INTO EDUCATION OF DOUBLE BASS IN ANATOLIAN HIGH SCHOOLS (Thesis For Master's Degree) Derya SELÇUK KÖSE GAZİ UNIVERSITY EDUCATION FACULTY MUSIC EDUCATION DEPARTMENT Ankara 2005 ABSTRACT This research is aimed to assess whether this lesson is thought in the standard framework in Anatolian High Schools of Fine Arts by examining double bass education in the level of classrooms in the Anatolian High Schools of Fine Arts. In the research, a model based on the current curriculums was considered and the datum were collected by interview guideline, face to face interview and by scanning sources. As a result of assessment of the findings obtained by analysis and comparison of datum, we conclude that there are differences between the beginning position and the final position in the lessons thought in preparation class, ninth, tenth and eleventh grades of Anatolian High Schools of Fine Arts and that all Anatolian High Schools of Fine Arts give different lessons in different times. Therefore, in Anatolian High Schools of Fine Arts, the current programs for double bass were considered and suggested that these programs be followed more strictly, in addition to this, some solutions were put forward.IV Science Code Key Words Number of pages Adviser : Fine Arts Education Department Music Teaching Department : Anatolian High Schools of Fine Arts Double Bass Education :54 : Prof. Şeyda ÇİLDEN