Sosyal kaygı düzeyi yüksek üniversite öğrencilerine uygulanan kısa-yoğun-acil psikoterapinin etkinliğinin incelenmesi
The examination of the effectiveness of brief intensive emergency psychotheraphy (BEP) on university students with social anxiety
  1. Tez No: 159443
  2. Yazar: TAŞKIN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NİLÜFER VOLTAN-ACAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
11 ÖZET YILDIRIM, Taşkın. Sosyal Kaygı Düzeyi Yüksek Üniversite Öğrencilerine Uygulanan Kısa-Yoğun-Acil Psikoterapinin Etkililiğinin İncelenmesi, Doktora Tezi, Ankara, 2006. Bu çalışma, Leopold Bellak tarafından Psikanalitik yönelimli, Nesne İlişkileri, Öğrenme ve Genel Sistem kuramlarından etkili şekilde yararlanılarak oluşturulan, Kısa-Yoğun- Acil Psikoterapinin Sosyal Kaygı Düzeyi Yüksek üniversite öğrencilerinin, yüksek olan sosyal kaygı düzeylerini gidermede etkili olup olmadığını sınamak amacıyla yapılmıştır. Araştırma, 2004-2005 eğitim-öğretim yılında Hacettepe Üniversitesi, Beytepe Kampüsünde öğrenimini sürdüren ve sosyal kaygı düzeyleri yüksek olan altı denek üzerinde yürütülmüştür. Çalışmada denekleri programa seçmek için“MMPI-Si Sosyal İçe Dönüklük Alt Ölçeği”ve“Liebowitz Sosyal Anksiyete Ölçeği”birlikte kullanılmış programın etkililiğini değerlendirilmek için“Liebowitz Sosyal Anksiyete Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçek, deneklerin saptanması, psikoterapi programı öncesi, yedi oturum süren Kısa-Yoğun-Acil Psikoterapi uygulaması sonrası, ve son testlerden altı ay sonra izleme testi olarak tekrar uygulanmıştır. Terapi sonunda, deneklerin sosyal kaygı düzeylerinde oluşan değişmeyi göstermek amacıyla testlerden elde edilen kaygı ve kaçınma puanları her bir denek için ayrı ayrı ve toplu olarak grafik çizimleri olarak sunulmuş ve çalışmaya özgü betimsel yorumlar bu grafik çizimleri aracılığı ile yapılmıştır. Terapinin, deneklerin sosyal kaygı düzeylerinde anlamlı bir fark yaratıp yaratmadığına ilişkin veriler“SPSS 11.5”paket programı kullanılarak çözümlenmiştir. Denek sayısının parametrik test ölçütlerini karşılamaması ve çalışmanın bireysel psikoterapi uygulaması olarak altı denekle farklı zamanlarda yapılan ölçümlerin karşılaştırılması esasına dayanması nedeniyle çözümleme tekniği olarak Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmıştır. Hata payı a=0.05 olarak alınmıştır. Araştırma sonucunda, Sosyal Kaygı Düzeyi Yüksek Üniversite öğrencilerine bireysel olarak uygulanan Kısa-Yoğun-Acil Psikoterapinin çalışmaya katılan altı deneğin yüksek olan sosyal kaygı düzeylerini düşürmede etkili olduğu ve psikoterapinin kazanımlarının korunduğu saptanmıştır.Ill Anahtar Sözcükler Sosyal Kaygı, Kısa-Yoğun-Acil Psikoterapi, Üniversite Öğrencileri, Utangaçlık, Öz Saygı, Güvengenlik
Özet (Çeviri)
ABSTRACT YILDIRIM, Taşkın. The Examination of The Effectiveness of Brief Intensive Emergency Psychotherapy (BEP) On University Students With Social Anxiety, PhXJDissertation, 2006. Current study was carried out in order to test the effectiveness of the Brief Intensive Emergency Psychotherapy which was developed by Leopold Bellak who combined the object relations theory, learning theories, and general system theories effectively. The study was conducted on six subjects with higher levels of social anxiety at Beytepe Campus of Hacettepe University in 2004-2005 school years. In order to select the subjects for the BEP and to evaluate the effectiveness of the BEP program,“Social Introversion subscale of Minnesota Multiple Personality Inventory”and“Liebowitz Social Anxiety Scale”were implemented. Both of the scales were used for pretests during the selection period of the subjects who were planned to include in the study and Liebowitz Social Anxiety Scale was used for posttests for the evaluation of the effectiveness of the BEP sessions, and for follow-up tests after six months following posttest. The data analysis was done by“SPSS for MS Windows 11.5”software. Because of the psychotherapeutic nature of the study in which six subjects included and the measures of the social anxiety gathered in different times, a convenient non- parametric test, Wilcoxon Signed Rank Test for the analysis of the data was applied and significance level was a=0.05. Moreover, the measures of the pretests, posttests and follow-up tests of the each subject were presented by graphs and expected descriptive evaluations which were specific for this study were done via these graphs. The result of the study is that BEP was effective for the removal of the social anxiety symptoms of the subjects enrolled in the study, and the effectiveness of the psychotherapy lasted until the follow- up tests. In the last part of the study some suggestions were presented for psychological counselors and researchers in the light of findings.11 Keywords Social Anxiety, Brief-Intensive-Emergency Psychotherapy, University Students, Shyness, Self-esteem, Assertiveness