Teaching English to young learners through storytelling
Çocuklara hikaye anlatımıyla İngilizce öğretimi
  1. Tez No: 159445
  2. Yazar: AYLİN SELİN DEWAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDAN ERSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
11 ÖZET Bu çalışma hikaye anlatımının çocuklara İngilizce öğretimindeki yerini incelemektedir. Hikaye anlatımının İngilizce öğretiminde çocuklara sağladığı sıcak ve güvenli ortamın öneminin altı çizilmektedir. Çocuklar hikayelere aşina olduklarından, kendilerini güvende hissetmektedirler, öğrenme süreci eğlenceli bir hal aldığında, çocuklar daha fazla güdülenecek ve derse katılımları artacaktır. Bu çalışma altı bölümden oluşmaktadır ve ilk bölüm çalışmanın amacım açıklamaya ayrılmıştır. İkinci bölümün amacı söz konusu olan öğrenciler hakkında genel bir bilgi vermeyi amaçlamaktadır. Başta, Piaget, Vygotsky, Scott & Ytreberg ve Keddle'ın çocuklar ve özellikleri hakkındaki çalışmalarına yer verilmiştir. Daha sonra öğrenme stilleri, çoklu zeka ve drama gibi çocuklarla bağlantılı olan teoriler özetlenmektedir. Üçüncü bölümde ise hikaye anlatımı ve önemi ortaya konmaktadır. Hikaye seçimi, iyi bir hikaye anlatıcısının özellikleri gibi hikaye anlatımıyla ilgili diğer konulara da bu bölümde değinilmiştir. Bunun yarımda, bu tekniğin sınıf içinde nasıl kullanıldığını göstermek amacıyla örnek aktivitelere de yer verilmiştir. Dördüncü bölüm bu tekniği derslerinde kullanmak isteyen öğretmenlere bir rehber olmak üzere hazırlanmıştır. Örnek bir ders planı ileri sürülmüş ve An Kolejinde bir grup öğrenci üstünde uygulanmıştır. Beşinci bölümde ise, metodoloji, prosedür ve veri toplama teknikleri anlatılmıştır. Örnek ders planının öğrenciler üstündeki etkileri gözlem ve görüşme yöntemleri kullanılarak ölçülmüştür. Toplanan verilerin analizi de bu bölümde bulunabilir. Son bölümde araştırma ile ilgili sonuçlar yer almaktadır. Çalışmada örnek ders planında kullanılan hikaye olmak üzere bir tane ek bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study analyses the role of storytelling in teaching English to young learners. The value of storytelling as a warm and safe environment to learn English is underlined. As young learners are familiar to stories, they will feel safe and be free of inhibitions. They are motivated and willing to participate when learning becomes enjoyable. This study is composed of six chapters and the first chapter is dedicated to explaining the purpose of the study. On the other hand, the second chapter aims to give an overview of the learners in question. First, Piaget, Vygotsky, Scott & Ytreberg and Keddle are cited to provide a detailed explanation of young learners and their characteristics. Then, the theories of learning styles, multiple intelligences and drama that are related to young learners are summarized. The third chapter introduces storytelling and its importance. Issues related to the selection of stories and the characteristics of a storyteller are also dealt with in this chapter. Additionally, a number of sample activities are given to demonstrate how this technique can be used in class. The fourth chapter serves as a guide to teachers who wish to use storytelling in their teaching. A sample lesson plan is proposed and applied to a group of students in An College. In Chapter five, the methodology, procedure and data collection techniques are described. The effects of the sample lesson plan are analysed with use of observation and interviews. The results of these data can also be found in this chapter. The last chapter includes conclusions drawn related to the study. The study has only one appendix which is the complete version of the story used for the sample storytelling lesson plan.