İlköğretim müfettişlerinin rehberlik görevlerini gerçekleştirme düzeyinin bazı değişkenlere göre incelenmesi
Enguiry of primary education inspectors' level of carrying out their duties according to some factors
- Tez No: 159458
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
11 ÖZET Çağdaş eğitim olgusu, eğitim amaçlarının modern yaklaşımlarla gerçekleştirilmesi, eğitimde yeni gelişmelere uyum sağlanması ve değişik tekniklerin uygulanması ile gerçekleşir. Eğitim sürecinin daha etkili kılınması ve bu süreç içinde başarılı olunması, eğitimde yenilikler ve yeni gelişmelerin uygulanması ise iyi bir rehberlik ile mümkündür. Bu araştırma, 2003-2004 eğitim-öğretim yılında Kayseri İlinde görev yapan ilköğretim okulu öğretmenlerinin, ilköğretim müfettişlerinin rehberlik görevlerini gerçekleştirme düzeyini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırmanın evrenini Kayseri ilinde görev yapan 50 ilköğretim müfettişi ile merkez ilçe ilköğretim okullarında görev yapan 4110 öğretmen oluşturmaktadır. Müfettişlerden 38'ine anket uygulanırken, öğretmenlerden örneklem seçme formülüne dayanarak 360 öğretmene anket uygulanmıştır. Araştırma tarama modeli ile gerçekleştirilmiştir. Literatür taramasına dayalı ve uzman görüşü alınarak araştırmacı tarafından geliştirilen anket ile veriler toplanmıştır. Anket, SPSS paket programında frekans, yüzde, t-testi, tek yönlü varyans analizi hesaplanarak analiz edilmiştir. İlköğretim müfettişlerinin rehberlik görevlerini gerçekleştirme çabalarına rağmen; öğretmenler ilköğretim müfettişlerinin rehberlik görevlerini yeterli düzeyde gerçekleştirmediklerini belirtmektedirler. Meslekte yeni olan öğretmenler, meslekte deneyimi fazla olan öğretmenlere göre rehberliğe daha fazla ihtiyaç duymaktadırlar. Cinsiyet değişkenine göre bakıldığında ise; bayan öğretmenler ile erkek öğretmenleri arasında anlamlı bir farklılık yoktur. İlköğretim müfettişlerinin rehberlik görevini“az düzeyde”gerçekleştirmelerinin nedenleri arasında iş yoğunluğunun fazlalığı ve rehberliğe yeterli zaman ayıramamalar ve branşa göre müfettiş sayısının yeterli olmaması sayılabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Modern education fact becomes real with adaptation to the new developments in education, making educational aims real with modern approaches and application of different techniques. Making the education process more effective, being successful in this process and adaptation of educational innovations is possible with a well guidance. The research aims at showing the realization level of the guidance job of the primary school teachers and primary education teachers working in Kayseri in 2003-2004 semester. 50 primary education inspectors working in Kayseri and 4110 teachers working at primary schools at the centre of the city form the survey population. A questionnaire has been applied to 360 teachers by the formula of choosing sample whereas a questionnaire has been applied to 38 inspectors. This has been made real by the research model. The data have been collected with the questionnaire developed by the researcher based on the literature survey and expert ideas. The questionnaire has been analyzed by calculating the frequencies, t-test and one-way ANOVA (variance) by SPSS program. In spite of the primary education inspectors' effort of making their guidance duty real; the teachers mention that the inspectors can't realize their guidance duty in an adequate level. When we investigate according to the gender, there isn't a meaningful difference between teachers. Excess of the work, not giving enough time for the guidance and inadequacy of the inspectors according to the branches can be the cause of inspectors realizing their guidance job in a low level.