Ruh sağlığı bozuk hastaların tedavisi sürecinde resim etkinliklerinin önemi ve sanat eğitimcisinin rolü
The role of the art educator and the importance of the paintings during the treatment of the mental disorders
  1. Tez No: 159459
  2. Yazar: BERNA TESBİHCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜLYA BÖLÜKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
ÖZET İnsan; kendi potansiyelini fark edip kullandığı ölçüde kendine yeter duruma gelir, çalışmalarında daha verimli olur ve toplumsal ilişkilerinde kabul edilir davranışlar sergileyebilir. Gelişim sürecinde kendini tanıma ve potansiyelini fark etme, toplumsal ilişkilerle kazanılabileceği gibi, bu süreç profesyonel yardım almayı da gerektirebilir. Bir başka ifadeyle birey, ilgi ve yeteneklerini bazen kendisi fark eder bazen de bu tanıma sürecinde dışardan yardım alması gerekir. Bu bağlamda sanat, uygulamalı psikoloji hizmetleri içinde gerek bireyin kendini tanıması ve tanımlaması, gerekse bireyin kendini geliştirmesi ve değiştirmesi amacı için kullanılabilir. Burada asıl hedef, ruh sağlığı hizmetidir. Bu araştırmada; son yıllarda özellikle Amerika, Kanada ve İngiltere'de, ruh sağlığı bozuk hastalar üzerinde uygulanan“art therapy”yönteminden yola çıkarak bu konuya Türkiye'de de belirginlik kazandırmak, uygulanabilirliğini ortaya koymak, sanat eğitimcilerini bu alana yönlendirmek amaç edinilmiştir. Günümüz Türkiye'sine baktığımızda, sanat eğitiminin yeteri kadar önemsenmediği ve değerinin anlaşılmadığı görülmektedir. Özellikle sanat eğitiminin insan sağlığına katkıları, pek çok sanat ve bilim adamı tarafından önemsenmeyip göz ardı edilmektedir. Bu doğrultuda yapılan çalışmada; sanatla terapinin, ruh sağlığının korunmasında ve psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde ne derece önemli olduğuna hem bilim adamları (psikiyatr, psikolog vs.) hem de sanat eğitimcilerinin dikkatleri çekilmeye çalışılmıştır. Ruhsal hastalıkların tedavi sürecinde,“sanatla terapi”yöntemi kapsamında uygulanan resim etkinliklerinin önemi ve hastalar üzerindeki etkileri, yapılan uygulama çalışmaları ile açığa çıkarılmaya çalışılmış;“sanat eğitimcisinin rolü nedir?”,“ne olmalıdır?”sorularına yanıt aranarak, sanatla terapi yönteminin ruhsal bozuklukların tedavisindeki yeri ve önemi ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Human can be self sufficient, as long as he/she realizes and uses his/her potential. They can be more productive and present more acceptable behaviors on their social relationships. During the time of development, recognizing the identity and potential may.be gained by social relationships or may be gained by the professional help. In other words, an individual can realize his or her potential all by himself/ herself or may need external help. Art can be used for introduction and definition within applied psychological services as well as for development and change purposes. Main target, here, is psychological services. The purpose of this thesis is to define and determine the feasibility of the art therapy methodology, which has been recently applied on mentally ill people, especially in US, Canada and England with the goal of motivating the art educators to this field. The importance and value of Art Education have still not been fully appreciated in modern Turkey. Specifically, the benefits of art education on human psychology are not well understood and ignored by a lot of artists and scientists. At this study, it was intended to draw both scientists' and artists' attention to art therapy to realize its value and importance for human psychology and treatment of the psychological disorders. At this study, the importance of the art therapy methodology on the treatment of psychological disorders has been established. This was tried to be achieved by answering the questions such as“What is and should be the role of Art Educator?”And by applied studies.