Kuaförlük ve güzellik bilgisi öğretmenlik programında yer alan, cilt bakım kozmetikleri ve bakım teknikleri I-II ve uygulamaları derslerinin içeriğine ilişkin görüşler
Proposals for the content of skin care cosmetics and care techniques I-II and applications courses in cosmetology instructor training programs
- Tez No: 159460
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜCEL GELİŞLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Teknik Eğitim, Education and Training, Technical Education
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kuaförlük ve Güzellik Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Toplumu oluşturan her bir birey kendine özgü sorumlulukları içerisinde, belirli bir kültür ortamında bulunmaları sonucu ihtiyaç belirleme gereksinimi içerisindedir. Gerek toplumun ihtiyaçları, gerekse kültürün geliştirilmesi açısından bilinçli veya kasıtlı bir eğitim her zaman söz konusudur. Bireylerin eğitilmesi ve eğitim sayesinde istendik davranışların oluşturulabilmesi ve bunları doğru bir şekilde kullanabilmesinin öğretilmesi beklentisi eğitim kurumlarının gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. Eğitim kurumları, eğitim verme açısından; örgün eğitim ve yaygın eğitim alt sistemlerinden oluşmuştur. Gerek örgün gerekse yaygın eğitim kurumlarında bireyin geliştirilebilmesi ve eğitilebilmesi açısından eğitim programlarının hazırlanarak uygulanması gerekliliği ortaya çıkmıştır. Program geliştirme kapsamında bireylerin ihtiyaçlarının belirlenmesi ve analiz edilmesi sonucu amaç, içerik, yöntem,Uzmanları, Dermatologlar ve Kuaförlük ve Güzellik Bilgisi Öğretmenlik Programından mezun olmuş Kuaförlük ve Cilt Bakımı Öğretmenleri olmak üzere toplam 457 kişinin görüşü alınarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma, Tarama Modeline dayalı, Betimsel Araştırma Yöntemi ile yapılmıştır. Araştırmada kullanılan anket, Kuaförlük ve Güzellik Bilgisi Öğretmenlik Programında yer alan Cilt Bakım Kozmetikleri ve Bakım Teknikleri I, Cilt Bakım Kozmetikleri ve Bakım Teknikleri II ve Cilt Bakım Kozmetikleri ve Bakım Uygulamaları derslerinin içeriklerini belirlemek üzere araştırmacı tarafından hazırlanmıştır. Anketin hazırlanabilmesi için Güzellik Uzmanları, Dermatologlar ve Öğretmenlerden oluşan rasgele belirlenmiş 30 kişiyle ön görüşme yapılıp, uzman görüşü alınmıştır. Uzman görüşleri doğrultusunda hazırlanmış olan anket ön test olarak Güzellik Uzmanları, Dermatologlar ve Öğretmenlerden oluşan 50 kişiye uygulanıp hazırlanan soruların güvenirliği tespit edilmiş ve işlemeyen sorular anketten çıkarılmıştır.olduğu görülmüştür. 3 grupla ilgili sorularda;“Yüzün Bölgesel Deri Özellikleri ve Yüz Masajı (46-47)”,“Erkekler İçin Günlük Bakım ve Elektroestetik Cihazlarla Yapılan Bakım Uygulamalarında Kullanılan Kozmetikler ve Kullanım Bilgileri (57)”ve“Erkekler İçin Günlük Bakım Uygulamaları (58)”sorularında anlamlı bir farklılığın olmadığı görülmektedir. Araştırma sonucunda elde edilen veriler doğrultusunda sorulara verilen cevapların aritmetik ortalamalarının değerleri, tek yönlü varyans analizi (F Testi) ve Tukey Testi sonuçları dikkate alınarak Cilt Bakım Kozmetikleri ve Bakım Teknikleri I, Cilt Bakım Kozmetikleri ve Bakım Teknikleri II ve Cilt Bakım Kozmetikleri ve Bakım Uygulamaları dersleri için önerilen konular ve konu analizleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Each individual constituting the society needs to determine his or her needs as a result of having certain responsibilities, and of living in a specific cultural environment. A conscious or rather a purposeful education is essential when society's needs or the improvement of culture is considered. The fact that individuals can be educated and thus the desired behaviours can be formed, and the expectations to teach individuals how to employ those behaviours have revealed the necessity of educational institutions. Educational institutions are composed of formal education and informal education subsystems with regard to presenting education. Both in formal and informal educational institutions, educational programmes should be prepared and applied in order for the individual to be improved and educated. Educational programmes are developed by linking various parts such as aim, contents, method, evaluation and tools, and controlling the system as the consequence of determining individuals' needs and analysis of them within the framework of programme development. Application of educational programmes effectively is dependent upon the compatibility of the content to the individual's expectations. This research has been conducted by referring to beauticians', dermatologists', and lecturers' opinions in order to determine the views concerning the subjects that should be included in the contents of such courses as Skin Care Cosmetics and Care Techniques I, Skin Care Cosmetics and Care Techniques II, and Skin Care Cosmetics and Care Applications in the department of Hairdressing and Beauty.The research was performed by referring to the views of 457 people including beauticians, dermatologists, and the graduates of Hairdressing and Beauty department - that is, hairdressing and beauty teachers - between June 2003 and March 2004. The study was done through descriptive research method based on scanning model. The questionnaire of the research was designed by the researcher so as to determine the contents of the courses of Skin Care Cosmetics and Care Techniques I, Skin Care Cosmetics and Care Techniques II, and skin Care Cosmetics and Care Applications. In order to be able to prepare the questionnaire, a total of randomly chosen 30 people composed of beauticians, dermatologists, and teachers were interviewed initially and expert opinion was received. The questionnaire which was designed in line with expert opinions was applied to 50 respondents, who were beauticians, dermatologists and teachers, as a pre-test; and the reliability of the questions was determined.VI groups of questions out of 18 question groups. In three groups of questions - namely,“ skin characteristics of face and facial massage (46-47)”;“Daily Care for Men and Cosmetics Used in Care Applications with Electroaesthetic devices, and Usage knowledge (57)”; and Daily Care Applications for Man (58)" - no significant differences were seen. In line with the data obtained in the research, taking the arithmetic averages of the responses to the questions and the results of the one-directional variance analysis as well as of the Tukey Test into consideration; the proposed topics and topic analyses were determined for the above mentioned courses.