Bilgilendirici ve öyküleyici metinlerde kelime haritası yönteminin ilköğretim beşinci sınıf öğrencilerinin kelime hazinelerini geliştirmeye etkisi
The effect of the word map method in instructive and narrative text to develop the vocabulary of 5th class elementary
- Tez No: 290640
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EROL GÜNGÖRDÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışma bilgilendirici ve öyküleyici metinlerde kelime haritası yönteminin ilköğretim beşinci sınıf öğrencilerinin kelime hazinelerini geliştirmeye etkisinin olup olmadığını ortaya çıkarmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada ön test-son test kontrol gruplu deneme modeli kullanılmıştır. Bilgilendirici ve öyküleyici metinlerde kelime haritası yönteminin ilköğretim beşinci sınıf öğrencilerinin kelime hazinesini geliştirmede geleneksel öğretim yöntemi ile öğrencilerin cinsiyetlerine, anne-baba eğitim durumlarına, sosyo-ekonomik düzeylerine göre anlamlı farklılık gösterip göstermediği belirlenmiştir.Araştırmanın örneklemini, Bayburt il sınırları içinde bulunan iki ilköğretim okulunda random yöntemiyle belirlenmiş, 2010-2011 eğitim-öğretim yılında beşinci sınıfta öğrenim gören 38 kız ve 28 erkek öğrenciden oluşan toplam 66 öğrenci oluşturmaktadır.Araştırmada veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan iki adet başarı testi ile toplanmıştır. Başarı testi 30 tane çoktan seçmeli sorudan oluşmaktadır. Verilerin analizi SPSS 15 istatistik paket programıyla yapılmıştır. Öğrencilerin metin türlerine göre hazırlanan sorulara verdiği doğru ve yanlış cevapların analizinde yüzde, frekans ve aritmetik ortalama; öğrencilerin verdikleri cevaplar üzerinden bilgilendirici ve öyküleyici metinlerde kelime haritasının etkililiği ve öğrenci gruplarının var olan değişkenlere göre etki düzeyleri arasında anlamlı bir farkın olup olmadığını bulmak için de bağımsız t testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır.Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre;1.Bilgilendirici metinlerde kullanılan kelime haritası yöntemi ile geleneksel öğretim yöntemi arasında kelimelerin anlamlarının öğrenilmesi açısından anlamlı bir farklılık vardır.2.Bilgilendirici metinlerde kullanılan kelime haritası yöntemi ile ulaşılan kelime öğretim erişisi öğrencilerin; cinsiyetine, anne-babanın eğitim durumuna ve sosyo-ekonomik düzeye göre anlamlı bir farklılık göstermemiştir.3.Öyküleyici metinlerde kullanılan kelime haritası yöntemi ile geleneksel öğretim yöntemi arasında kelimelerin anlamlarının öğrenilmesi açısından anlamlı bir farklılık görülmemiştir.4.Öyküleyici metinlerde kullanılan kelime haritası yöntemi ile ulaşılan kelime öğretim erişisi öğrencilerin; cinsiyetine, anne-babalarının eğitim durumlarına, sosyo-ekonomik düzeylerine göre farklılık göstermemiştir.5.Bilgilendirici metinlerde kullanılan kelime haritası yöntemi ile öyküleyici metinlerde kullanılan kelime haritası yöntemi ile ulaştıkları kelime öğretim erişisi arasında anlamlı bir farklılığın olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine whether the word map method is effective to develope the vocabulary of 5th class elementary school students. In this research, the pre-test, post-test experiment method is applied. Whether instructive and narrative text types use of word map method is effective to develop the vocabulary of 5th class elementary school students with student?s consumer profile, level of their parents education and level of socio-economic.The sampling of the research comprises 66 grade five students consisting of 38 girls, 28 boys, selected randomly from two primary schools within the boundary of Bayburt province.Data are collected with two scale has been rectified by the researcher. These tests contains 30 multiple choice questions. Results of tests? are analised by SPSS statistics computer program. An independent t- test, a dependent t- test and one way variance anlysis are used in analyizing correct and incorrect answers of the students, based on text types, in order to find out whether there is a significant difference between percentage, frequency and arithmetical avarage; effective of word map method in instructive and narrative texts and relationship with student?s based on existing factors.According to the findings of the research:1.There are meaningful differences between word map method use in instructive text and traditional teaching ways (TTW) on several points.2.When word map method use in instructive text isn?t meaningful differences at the average limits of word teaching, student?s consumer profile, level of their parents education and level of socio-economic.3.There aren?t meaningful differences between word map method use in narrative text and traditional teaching ways (TTW) on several points.4.When word map method use in narrative text isn?t meaningful differences at the average limits of word teaching, student?s consumer profile, level of their parents education and level of socio-economic.5.Between word map method use in instructive text and word map method use in narrative text isn?t meaningful differencess at the average limits of word teaching.