Liselere giriş sınavları fen bilgisi sorunları ile ilköğretim fen bilgisi dersi sınav sorularının Bloom taksonomisine göre değerlendirilmesi
The evaluation of science exam questions in basic education schools and in the high schools entrance examinations according to the Bloom's taxonomy
- Tez No: 159472
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUNA KALENDER, YRD. DOÇ. DR. BAHATTİN ERGEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırma, liselere giriş sınavları fen bilgisi sorulan ile ilköğretim okulları fen bilgisi dersi smav sorularım Bloom'un bilişsel alan basamakları taksonomisine göre değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada 1998-2004 yıllan arasında yapılan liselere giriş sınavlarında sorulan 175 fen bilgisi sorusu ile Ankara ili ilköğretim okullannda ikinci kademe fen bilgisi derslerine girmekte olan 41 öğretmenden toplanan 2175 yazılı sınav sorusu Bloom'un bilişsel alan basamaklan taksonomisine göre sınıflandırılarak soruların ait oldukları ilköğretim fen bilgisi dersi üniteleri belirlenmiştir. Bu sınıflama yapılırken öğretmenlerin mezuniyet bölümlerine, fen bilgisi öğretmenliği alanında yüksek lisans yapıp yapmadıklarına ve mesleki kıdemlerine dikkat edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular neticesinde fen bilgisi derslerine girmekte olan öğretmenlerin yazılı sınav sorularının bilgi ve kavrama basamaklarında yoğunlaştığı, analiz-sentez-değerlendirme basamaklarında ok az soru olduğu, fen bilgisi öğretmenliği alanında yüksek lisans eğitimi alan öğretmenlerin yeterli olmamakla birlikte diğer öğretmenlere oranla analiz-sentez-değerlendirme basamaklan sorularım daha çok kullandıkları, analiz-sentez-değerlendirme basamaklan sorularım en az kullananların ise fen bilgisi öğretmenliği bölümü mezunu olmayan öğretmenlerin olduğu, öğretmenlerin mesleki kıdemlerinin artmasıyla birlikte yazılı sınav sorularının ait oldukları bilişsel alan basamaklarında gözle görülür bir gelişme olmadığı, liselere giriş sınavlarında sorulan fen bilgisi sorularının analiz-sentez-değerlendirme basamaklarında yoğunlaştığı, yapılan karşılaştırmada ilköğretim okullarında sorulan yazılı sorularıyla liselere giriş sınavlarında sorulan fen bilgisi sorularının ait oldukları bilişsel alan basamaklan arasında ilköğretim okulları aleyhine belirgin bir farklılığın olduğu belirlenmiştir.Anahtar Kelimeler; Fen Bilgisi, Bloom Taksonomisi, Soru Analizi, Liselere Giriş Smavlan
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the exam questions of the science in basic education schools and in the high schools entarence examinations according to the cognitive levels of the Bloom's taxonomy. In this research, 175 questions of the high schools entrance exam questions and 2175 science exam questions which are collected from 41 basic education teachers (second level) in Ankara, are classified according to cognitive levels of the Bloom's taxonomy and it is determined which questions belong to which units of the science. This classification is made according to the graduation department of the teachers, master of science of the teachers and seniority of the teachers. The results of the study indicate that basic education school teachers' exam questions are accumulated in the knowledge and comprehension levels, there are not more questions in the analyze-synthesis-evaluation levels. The teachers who have master of science use the exam questions of analyze-synthesis-evaluation levels more than the other teachers. It is found out that the teachers who are graduated from any different department out of science are use the analyze-synthesis-evaluation levels at least. Also, it is clearly seemed that the teachers teaching experience is not make important differences in using cognitive levels. Science questions in the high schools entrance examinations are accumulated in the analyze-synthesis-evaluation levels. When comparing the basic education exam questions and high schools entrance examinations, it is found out that there is an unfavoruable difference for the basic education schools.Key Words; Science Education, Bloom's Taxonomy, Question Analysis, Entrance Examination to High Schools