Türkiye'de modernleşme sürecinde devlet geleneğinin etkisi
  1. Tez No: 159492
  2. Yazar: ŞEFİK GÖKALP YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL GÖRMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
175 ÖZET Türk toplumu yaklaşık üç yüzyıl önce başlayarak günümüze değin süre gelen bir modernleşme serüveni yaşamıştır ve halende yaşamaktadır. Bu süreç; siyasi, sosyal ve kültürel mirası ile Türkiye Cumhuriyetinin alt yapısını oluşturan Osmanlı Devleti'nin duraklama devrinden günümüze kadar geçen süreyi kapsayan geniş bir zaman dilimini içine almaktadır. İlk şuurlu fakat plansız modernleşme çabaları Lale Devrinde başlamış, daha sonraki dönemlerde ise Lale devrine nazaran gittikçe daha planlı ve şuurlu modernleşme hareketlerine girişilmiştir. Tanzimat Dönemiyle birlikte Türk Modernleşmesi oldukça önemli ilerlemeler sağlamış ve bu dönemde Batılı anlamda kişisel haklarla ilgili bazı prensipler kabul edilmiştir. Tanzimat Dönemindeki gelişmeler Meşruti yönetim tarzına giden yolu açmış ve yaklaşık otuz yıl sonra ülkede Meşrutiyet ilan edilmiştir. Osmanlı Devletindeki Meşruti yönetimde bir ara kesinti yaşansa da daha sonra devletin dağılışına kadar devam etmiş ve devletin dağılışıyla birlikte ise yerine Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulmuştur. Geçen süre zarfında yönetim değişikliklerine rağmen modernleşme çabaları mümkün olduğunca devam ettirilmiş ve bu sayede bugün kendi şahsına münhasır bir karaktere sahip Türk Modernleşmesi olgusu ortaya çıkmıştır. Bu olgunun en belirgin özelliğini ise bir siyasal kültür olarak devlet geleneği tarafından şekillendirilmesi oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
176 ABSTRACT Turkish nation started its quest for modernization about three hundred years ago and still continuing this adventure. This era covers a large time span starting from the halting period of the Ottoman empire.which constituted the sub structure of the modern Turkish republic to the present day with its social, cultural and political heritage, to the present day The first conscious but unplanned modernization attempts which started in the Tulip era became much more organized latter on. The Turkish modernization movement took important steps starting from the declaration Tanzimat (rearrangement) and there were some important principles accepted in the frame work of individual rights. The developments in the rearrangement era paved the way for the declaration of the monarchy thirty years latter. The monarchy regime although had some interruptions continued till the collapse of the nation and was finally replaced with Turkish republic. During this period the modernization attempts were continued as much as possible which resulted in the creation of a specific Turkish Modernization concept. The most striking feature of this concept is that it was flourished around a state tradition as a political culture.