Orta yaş bayanlarda aerobik egzersiz programlarının, aerobik güç, vücut kompozisyonu ve kan yağları üzerine etkileri
The effects of aerobik Exercise programs on aerobic power, body composition and blood lipids in middle age women
  1. Tez No: 159565
  2. Yazar: TAMER SÖKMEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET GÜNAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
- 97 - 7. ÖZET Bu çalışmanın araştırma grubunu, Ankara Karayolları Vakfi Spor Merkezinden, yaşlan 29-40 arası sedanter 20 bayan, yavaş tempoda koşu ( jogging ) grubunu, yaş 33.30±3.81 yıl, boy 163.30±5.46 cm, vücut ağırlığı 63.70±7.76 kg, Aerobik dans- step grubunu (n=20), yaş 32.35+3.80 yıl, boy 162.85+5.33 cm, vücut ağırlığı 64.95+6.97 kg, Kontrol grubunu (n=20) ise yaş 34.45+3.66 yıl, boy 162.05+5.08 cm, vücut ağırlığı 63.70±7.76 kg olarak oluşturmuştur. Yavaş tempoda koşu (jogging) ve aerobik dans - step grubuna, 12 hafta süreyle özel antrenman programlan ( haftada 3 gün, 50 dakika, aerobik antrenman) uygulanmıştır. Kontrol grubuna ise herhangi bir program uygulanmamıştır. Gruplara ait 12 haftalık egzersiz öncesi ve sonrası aerobik güç, vücut kompozisyonu, kan yağlan istatistik sonuçlan X, SD min. max. alınarak ölçülen değerlerin karşılaştınlmasmda t-test, gruplararası verilerin arasındaki ilişki ve farklılık için, Varyans analizi (ANOVA) ve Scheffe testi kullanılıp, p0.05). V.A. ve V.Y.Y. azalma (p0.05). Kolesterol değerinde azalma, HDL-K değerinde artış bulunmuş (p0.05). Kontrol grubunda ise; tüm parametrelerde anlamlı bir fark bulunamamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
99 8. SUMMARY The purpose of this stuty was search aerobic exercise programs to the relationship among age, height, body weight, body composition aerobic power and blood lipid also determine differences changeable. Search groub of study as composed from the city of Ankara Mainrood Society and spor center age of amitst 29-40 sedanter 20 woman, jogging groub age 33.30+3.81 year, height 163.30+5.46 cm, body weight 63.70+7.76 kg aerobic dans - step groub (n=30), age 32.95+3.80 year, height 162.85+5.83 cm body weight 64.95+6.97 kg and control groub (n=20), age 34.45+3.66 year, height 162.65+5.08 cm, body weight 63.70+7.76 kg. Jogging and aerobic dans step groub practiced as special traning program each week 3 days 50 min aerobic training, for 12 weeks and control groub did not take ang training program. Before 12 week exercise and after of groub aerobic power body composition, blood lipid, statistick result as received X,SD min. max. and during compareving meusure value test for dissimilarity and relationship amony data used varyans analysis (ANOVA) and scheffe test, exemined about p0.05). Received decremend body weight and badfat percent (p0.05). Cholesterol value decremented HDL-K value augmentationed (p0.05). All parameters has no meaningful dissimilarity on contra! groub (p>0.05)