Hazar Denizi'nin statüsü sorununda Türkmenistan'nın tutumu
- Tez No: 159621
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HAYDAR ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
118 ÖZET SSCB döneminde, Hazar'a kıyısı olan sadece iki ülke SSCB ile Iran arasında Hazar'ın hukuki statüsü konusunda yapılan anlaşmalar, 1991 yılında SSCB'nin uluslararası hukukun subjesi olarak ortadan kalkması ve Hazar'ın kıyısında yeni bağımsız devletlerin ortaya çıkmasıyla tartışmalı hale gelmiştir. Bu durum, Hazar için, bütün kıyıdaş ülkelerin menfaatlerini dikkate alan ve tüm kıyıdaş ülkelerin oybirliğiyle kabul edeceği yeni bir hukuki statünün belirlenmesini gerekli kılmıştır. Ancak, SSCB'nin dağılması sonucu ortaya çıkan yeni bağımsız devletlerle birlikte sayıları toplam beşe çıkan Hazar'a kıyısı olan ülkeler (Rusya Federasyonu, İran, Kazakistan, Azerbaycan ve Türkmenistan), Hazar'ın yeni hukuki statüsü ve yararlanma rejimi konusunda belirli bir uzlaşma sağlayamamıştır. Kıyıdaş ülkelerin her biri, Hazar'ın yeni hukuki statüsünün, kendi ulusal çıkarlarına en uygun şekilde belirlenmesini istemektedir ve bu nedenle her kıyıdaş ülke, Hazar'ın yeni hukuki statüsü için geliştirdiği öneriyi, Hazar'la ilgili kendi önceliklerine ve çıkar algılamalarına dayandırmaktadır. Taraf olan ülkelerin her birinin, konuyla ilgili uluslararası hukuk kurallarını kendi ulusal çıkar algılamaları doğrultusunda yorumlama ve diğer ülkelere kabul ettirme eğiliminde olmaları sonucu Hazar'ın statüsü konusundaki belirsizlik hala devam etmektedir. Taraflardan biri olan Türkmenistan, başlangıçtan beri uzlaşmacı bir tavır sergilemektedir ve kendi savunduğu tezler konusunda oldukça esnek bir yaklaşıma sahiptir.
Özet (Çeviri)
119 SUMMARY The treaties on the judicial status of the Caspian Sea concluded between the Soviet Union and Iran in the Soviet period have become questionable with the establishment of the new independent states having the Caspian coast and the Soviet Unions having ceased to be the subject of international law in 1991. This situation has necessitated determining a new judicial status of the Caspian Sea which would take into consideration the interests of all the coastal states and would be accepted on an unanimons basis. However, the states, the number of which has increased up to five (the Russian Federation, Iran, Kazakhstan, Azerbaijan and Turkmenistan) with the achievement of independence as a result of the dissolution of the Soviet Union have failed to achieve any agreement and concensus on the judicial status of the Caspian Sea and as to how to use the Sea. Each of these states seeks to ensure that the status of the Caspian Sea is determined in such a way that would serve their interests the best. Therefore, each of these coastal states tend to base the proposals concerning the status of the sea on their own priorities and interests. Due to the fact that these coastal states are prone to interpret the provisions of international law concerning the subject according to their own interest perceptions and to seek to have other states accept these provisions, an uncertainty surrounding the status of the sea remains. Turkmenistan representing one of the five coastal states have shown an attitude towards achieving concensus on the subject from the very onset of the problem and seems to have rather flexible approach cencerning the proposals it has advanced, until recently.