Rene Descartes dualizminde özne-nesne ilişkisi
- Tez No: 159620
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN HAYRİ BOLAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Descartes bir önceki felsefeyle hesaplaşırken ve geleceğin sağlam bildirisini ortaya koyarken her şeyden önce bir yöntemcidir. Skolastik felsefenin mantıksal yöntemi Descartes'ın bilimsel yöntem diyebileceğimiz matematiksel yöntemi karşısında savunmasız kalır. Descartes yöntem anlayışıyla sarsar skolastiğin yineleyici ve dogmacı katılıklarını. Bu yanıyla Descartes getirdiği bilgilerle olmaktan çok, bakış biçimiyle yenidir. Sistem filozofu olan Descartes,“ Ben kimim, neyim”sorusuna her türlü etkinliği içinde barındırmak üzere“düşünen şeyim”yanıtını vermiştir. Burada, özneye, öznenin durumuna ilişkin tam bir bilinçlenme söz konusudur. Biz bu çalışmamızda Descartes'ın özne anlayışını, özne- nesne ilişkisini yanıtlama yolunda nasıl bir yol izlediğini, bu yolda yöntemini nasıl oluşturduğunu, özne- nesne ilişkisini açıklarken ortaya çıkan sıkıntıları ele alıp tartışmaya çalıştık. Descartes yanıt verme denemesinde nasıl bir yol izlemiştir? Kendisi ve kendisi olmayanla, başka şeyler ve başka öznelerle ilişkilerini hep ön plana çıkararak; deneyimler kazanmayı önemseyerek; başkalarını eleştirel bir gözle hesaba katarak bunu yapmıştır. Bu bağlamda asıl sorunu çözmüş müdür? Ele aldığı büyük sorunları gerçekten aşabilmiş midir? Burada hem evet hem de hayır yanıtı geçerli gibi görünmektedir. Ancak Descartes'ın içi rahattır. Bütün bu kararları bizzat kendisi verdiği için, Descartes'ın içi rahattır. Bulunduğu noktaya, bilinci aracılığıyla gelmiştir; kendisi bunu bizzat yapmıştır. Bu bakımdan kendinden hoşnuttur.Ama dıştan bakıldığında Descartes, tutarsızlıklar içindeymiş gibi görülebilir. Daha önce saptanan son soru da şuydu: Descartes'ın tutumu, günümüzün en büyük soru / sorun ağlarını içinde barındıran kimlik sorunlarını çözümlemede ve ardından çözmede bir katkı sağlayabilir mi? Sonuç olarak ele aldığımız bu problemlere Descartes'ın böyle bir katkıyı sağlayabileceği kanaatine vardık; çünkü Descartes, bir çok kez yinelediği gibi yaşamın içinde olduğunu hiç göz ardı etmeyen, değişebilir/ değiştirilebilir olanların bağlayıcılığına ilişkin derin kuşkular taşıyan ve bu bağlamda son derece temkinli olan; özne kavrayışında ise ortak insan kimliğine ulaşmaya çabalayan bir filozof olarak belirmektedir. III
Özet (Çeviri)
Before everything, descartes is a methodist in critisizing the previous Philosophy and the putting forth solid future announcement for consideration. Logical Method of scholastic Philosophy remains undefended againt mathematical Method of Descartes of which we may consider as a scientific Method. Descartes shakes summatic and dogmatic rigidity of scholastics with his Method understanding. With this side of him Descartes is new in the shape of view rather than the knowledge he brought. Descartes, as a system philosopher, gives the answer of“I am a thinking thing”to the Questions of "who am I, what am T'under the condition of sheltering all the activities inside. Here, an exact consciousness is under consideration related to the subject and the position of subject. In our study, we tried to discuss subject understanding of Descartes, the path he pursued in answering subject-object relations, how he constituted the Method in yhis way, the problems in explaining subject-object relations. What kind of path did Descartes pursue in the experiment of giving an answer? He made it by giving preference to the relations with other things and other subjects, with himself and without himself, by considering important to become experienced and by taking into account others with a critical eye. In this conention did he sort it out the real problem? Did he really exceed the big issues he reviewed. Here it seems both the answers of yes and no are accptable. But, Descartes feels confortable, since he took all the decisions on his own. He reached to the point he stood through his conscious. In this respect he is satisfied. But if you look at him from outside he seems he is in an inconsistent situation. Formerly, the last question determined was that: did Descartes attitude make a contribution in solving identity problems which shelter todays biggest question-problem Networks inside. In connclusion, we hawe convienced that Descartes could ensure such a contribution. Because Descartes is know as a philosopher who dosen't pay insufficient attention to that that he is in life as he repeatedly declared several times, who have suspicion for those who could be changed and exchanged are binding and in this connection extremely deliberated, try to reach common human identity in the subject comprehension. IV