Özbek yazar Şükrullah Yusufoğlu ve Tirik Ruhlar romanı
  1. Tez No: 159628
  2. Yazar: GÜLDEN SALTIK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞUAYİP KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 333
Özet
ÖZET Tezimizin konusu, Özbek Yazar Şükrullah Yusufoğlu'nun hayatı, eserleri, edebî şahsiyetinin incelenmesi ve Şükrullah'ın Tirik Ruhlar romanının tarih gerçeği açısından değerlendirilmesidir. Tezimiz giriş bölümünden başka, üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Şükrullah Yusufoğlu'nun hayatı, eserleri ve edebî şahsiyeti hakkında bilgi verilmiştir. Yazarın hayatı ve edebî kişiliği ortaya konulurken hem kaynaklardaki bilgiler kullanılmış, hem de Şükrullah Yusufoğlu'nun bize ilettiği bilgilerden yararlanılmıştır. İkinci bölümde, Şükrullah Yusufoğlu'nun Tirik Ruhlar adlı romanının tarih gerçekliği açısından değerlendirilmesi yapılırken çeşitli tarih kitaplarından yararlanılarak romanda verilen bilgilerin doğruluğu kanıtlanmıştır. Bu bölümde ayrıca romanın özetine yer verilmiş; Tirik Ruhlar romanı kahramanları, zamanı ve mekânı açısından değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde ise, Tirik Ruhlar romanının Türkiye Türkçesi'ne aktarılmış metnine yer verilmiştir. Tirik Ruhlar romanı Çarlık ve Sovyet dönemlerinde Türkistan Türkleri 'nin yaşadığı zulmü ve bu zulme karşı gösterdikleri mücadeleyi ele alması bakımından önemlidir. Şükrullah Yusufoğlu Modern Özbek edebiyatının önde gelen temsilcilerinden biri olarak Tirik Ruhlar romanında bu tarihî gerçekleri belgelere dayandırarak gözler önüne sermekte ve millet hafızasının canlanmasında rol oynamaktadır. Sovyetler döneminde gizlenen hatta saptırılan tarihî gerçeklerin ve bu karanlık dönemde Türkistan'ın bağımsızlığı için mücadele eden Ceditçi Türk evlâtlarının hak ettikleri değeri yeniden vermesi ve tarihî gerçekleri millete anlatarak millet şuurunun oluşmasında katkıda bulunması açısından Tirik Ruhlar romanının önemi göz ardı edilemez.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The theme of our thesis is the life, literary works and literary personality of the novelist Şükrullah Yusufoğlu and the analysis of Şükrullah's novel Tirik Ruhlar in term of. its historical reality. Except for the introduction part, our thesis is composed of three parts. In the first part, information about the life, literary works and literary personality of Şükrullah is given. While his literary personality and his works are presented, both the information in the resources and the information given by the writer himself were used. In the second part, in the analysis of the novel Tirik Ruhlar in terms of its historical reality, various historical resources were used to prove the lightness of the information given in the novel. In this part, the summary of the novel is presented and the novel Tirik Ruhlar was analyzed in terms of its characters, time and place. In the third part, translated text of the novel Tirik Ruhlar into Turkey Turkish is presented. The novel Tirik Ruhlar is important in terms of mentioning the cruelty which Türkistan Turks experienced during the time of Czardam and Soviet governments and their struggle against the Czardam and Soviet governments. In his novel Tirik Ruhlar, Şükrullah Yusufoğlu as the leading representatives of Uzbek literature, mentions these historical truths depending on the documents and the proofs and has the crucial part in the refreshment of the public's memory. It is impossible to underestimate the importance of the novel Tirik Ruhlar, because, it reveals the hidden and distorted truths in the time of Soviet government. I addition, it is important in terms of giving back the justice of the sons of Turks who fought for the freedom of Türkistan and reinforcing the national conscious by stating the national truths to whole nation as well.