Üniversite öğrencilerinde algılanan stres, umutsuzluk düzeyi ve yeme tutumları arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Investigation of the relationship between perceived stress, hopelessness level and eating attitudes in university students
- Tez No: 626762
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE TOLUN ARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Yeme bozukluklarının gelişimi; aile işlevselliği, ailede yeme bozukluğu öyküsü, duygu durum bozuklukları, alkol madde bağımlılığı, obezite, kilo ve yemek uğraşları, düşük benlik saygısı, obsesif-kompulsif bozukluk, kötü olaylara maruz kalma, çocukluk çağı cinsel taciz ve istismar gibi çok etkenli yaklaşımlarla açıklanmaktadır. Bununla birlikte yeme bozuklukları kişinin ruh hali ile yakından ilgilidir. Bu noktadan hareketle hazırlanan araştırmada üniversite öğrencilerinde algılanan stres, umutsuzluk ve yeme tutumları arasındaki ilişkiler değerlendirilmiştir. Araştırma kapsamında Üsküdar Üniversitesi'nde lisans eğitimine devam eden 216 yetişkin öğrenciye Sosyodemografik Bilgi Formu, Algılanan Stres Ölçeği, Beck Umutsuzluk Ölçeği ve Yeme Tutum Testi Uygulanmıştır. Araştırma verileri SPSS 23.00 ile analiz edilmiş olup veri analizinde betimleyici istatistikler ile birlikte korelasyon, regresyon, t-test ve ANOVA kullanılmıştır. Elde edilen bulgular %95 güven aralığı ve %5 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir. Sonuçlara göre; stres ve umutsuzluk ile yeme tutumları arasında pozitif yönlü ilişkiler vardır. Diğer taraftan kadınların umutsuzluk düzeylerinin erkeklerden daha yüksek olduğu, 21-24 yaş aralığındaki öğrencilerin daha fazla stres algıladığı ve umutsuz olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte ebeveyn eğitim düzeyi yüksek olan öğrencilerin yeme tutumları düzeyleri daha yüksek bulunmuştur. Diğer taraftan çalışan öğrenciler daha fazla stres algılarken; tanısı koyulmuş herhangi bir psikiyatrik rahatsızlığı olan öğrencilerde stres ve umutsuzluk düzeyi daha yüksektir. Buna göre yeme bozukluğu tedavisinde stres ve umutsuzluğun etkisinin göz önünde bulundurulması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Development of eating disorders; family functioning, family history of eating disorder, mood disorders, alcohol addiction, obesity, weight and eating, low self-esteem, obsessive-compulsive disorder, exposure to bad events, childhood sexual abuse and abuse. However, eating disorders are closely related to a person's mood. In this study, the relationships between perceived stress, hopelessness and eating attitudes were evaluated. Sociodemographic Information Form, Perceived Stress Scale, Beck Hopelessness Scale and Eating Attitude Test were applied to 216 adult students attending undergraduate education at Üsküdar University. The data were analyzed with SPSS 23.00 and descriptive statistics, correlation, regression, t-test and ANOVA were used in the data analysis. The findings were evaluated at 95% confidence interval and 5% significance level. According to the results; there are positive relationships between stress, hopelessness and eating attitudes. On the other hand, it was found that women's hopelessness levels were higher than men's, and students between the ages of 21-24 perceived more stress and were hopeless. However, it was found that the students with high parental education level had higher eating disorder levels. On the other hand, while working students perceive more stress; Stress and hopelessness levels are higher in students with any psychiatric disorder diagnosed. Accordingly, it is recommended to consider the effect of stress and hopelessness in the treatment of eating disorders.