Nevâdirü'n-Nihâye (İnceleme, metin, dizin)
- Tez No: 159832
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA CANBOLAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 860
Özet
854 ÖZET (ÖZKAN) NALBANT, Bilge, Nevâdhii'n-Nihâye (Giriş, İnceleme, Metin ve Dimi), Doktora Tezi, Danışman : Prof. Dr. Mustafa Canpolat, ss. 1-855 Çağatay Türkçesi döneminin en tanınmış şahsiyeti olan, Ali Şîr Nevâyî'nin bilinen dört divanından önce ortaya koyduğu divanlarından biri Nevâdirü'n-Nihâye' dh. Bu eserin bilinen üç nüshasından biri şairin kendisi tarafından kaleme alınmıştır. Bu çalışma şairin kendi el yazısı olan ve 555 gazelden oluşan divanı üzerinedir. Çalışmamız, Giriş ve îneeleme, transkripsiyonlu metin, ve bu metne dayanan gramatik dizine dayanmaktadır. Çalışmanın sonunda, metne ilişkin özelliklerin gösterildiği Notlar kısmı ve Kaynakça yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
855 ABSTRACT (ÖZKAN)NALBANT, Bilge, Nevâdirü'n-Nibâye (Introduction, investigation, Text and Grammatic Index), Doctorate Thesis, Advisor : Prof. Dr. Mustafa Canpolat, page : 1-855 Nevâdirün-Nihâye was written by Ali Sir Nevâyl Ali Şîr Nevâyî wrote four divans before Nevâdirûn-Nihâye. There are three copies of this divan and one of them was written by poet. This work bases on his divan which consists of 555 poetry. This divan was written with handwritting of Alî Şîr Nevâyî. There are five chapters which are Introduction, Transcriped Text, Grammatic Index, Notes and Bibliography in this study.