E-ticaret ve internet üzerinden pazarlama
E-commerce and marketing over internet
- Tez No: 159855
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AKIN KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
ÖZET Günümüzde elektronik ticaret yeni bir çağ açmakta ve adeta tarihi yeniden yazmaktadır. Bilgi teknolojileri sayesinde daha önce tahmin edilmemiş pek çok sektör internet üzerinden yükselmektedir. Siparişten ödemeye kadar tüm işlemlerimizi internet üzerinden yapabilmekteyiz. Tüketiciler böyle bir ortamda güçlenmekte ve bilgilenmekte, üreticiler bire bir pazarlamayı tüm dünyaya yayabilmekte ve global bir piyasaya hızla ulaşabilmektedirler. İnternet buna ilave olarak yeni bir kültürel potansiyel yaratmaktadır. Tüketicilerin alışkanlıkları değişmekte üreticiler yeni teknikler geliştirmektedirler. Genel bir değerlendirme yapılacak olursa internet, yarattığı hatlar yoluyla en ücra köşelere kadar yayılan bir dağıtım kanalıdır. Bu çalışmada, elektronik ticaretin ürün ve hizmet alımıyla, ödemesiyle, lojistik desteği ile ilgili hayatımıza getirdiği kolaylıklar, geleneksel ticaretten farkları göz önüne serilmekte ve dünyanın çeşitli ülkelerindeki şirketlerin uygulamalarına geniş bir yer verilmektedir. Çalışmanın son bölümünde ise, üniversite öğrencilerine yönelik internette pazarlamayla ilgili, bir anket uygulamasına yer verilmiştir. 195
Özet (Çeviri)
SUMMARY Today's e-commerce opens a new age and veritably records the history again. With the knowledge based on technology a lot of sector, which were not estimated before, develops through the online. We can perform all of our transactions; from order up to the payments through the internet. In this environment, consumers shall become well-informed; producers may apply one-to-one marketing in all over the world and reach to the global market rapidly. In addition, a new cultural potential shall be created by internet In order to consumer behaviors have been changing, producers are building up new techniques. If there shall be performed general evaluation, internet is a distribution channel that may reach all of the remote places with its created lines. In this study, easiness of e-commerce with the purchase of goods and services, with the payment and logistic support and the difference between e- commerce and traditional commerce are indicated and e-commerce applications of companies from different countries of the world are examined in detail. In last section of this study, there stated questionnaire application relevant to the e-commerce towards university students. 196