Direktiflerin bireyler arasındaki ilişkilere etkileri
The effects of directives between private persons
- Tez No: 159890
- Danışmanlar: PROF.DR. AYŞE FÜSUN ARSAVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Toplulukları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
TEZ ÖZETİ Avrupa Birliği, kurucu antlaşmalar yoluyla hukuka dayanarak kurulmuştur. Kurucu antlaşmaların“yorumu ve uygulanmasında, hukuka uygunluğu güvence altına alma”görevi sürekli bir mahkeme olarak görev yapan Avrupa Toplulukları Adalet Divanı'na verilmiştir. Divan süreç içerisinde oluşturduğu ilkeler aracılığıyla Birliğin sui generis bir hukuk düzenine sahip olmasını sağlamıştır. Topluluk hukuk düzeni ulusal hukuk düzenleri ile bütünleşmiş bir yapıya sahiptir. Bu yapı içerisinde, Topluluk organ tasarrufları arasında yer alan direktiflerin hukuki etkileri ve bu konuda verilen Avrupa Toplulukları Adalet Divanı kararlan doktrinde tartışılmaktadır. Divan, bir yandan direktiflerin hukuki etkilerini göstermesine imkan verecek mekanizmalar geliştirirken, diğer yandan bu mekanizmalara belirli sınırlar koymaktadır. Bu mekanizmalardan en önemlisi olan doğrudan etki, direktif hükümleri bakımından birey ile devlet arasındaki ilişkilerde uygulanırken birey ile birey arasındaki ilişkilerde uygulanamamaktadır. Bu mekanizmalardan diğer ikisi olan uygun yorum ilkesi ve devlet sorumluluğu ilkesi, direktiflerde yatay doğrudan etkinin reddi sonrasında geliştirilmiştir. Bu tezin konusunu, direktiflerin bireyler arasındaki ilişkilere etkileri oluşturmaktadır. Bu doğrultuda, direktiflerin Topluluk hukuk düzeni içerisindeki yeri ve Topluluk hukukunun temel özelliklerine kısa bir bakış atıldıktan sonra direktifler temelinde doğrudan etki, uygun yorum ilkesi ve devlet sorumluluğu ilkesi incelenmiştir. Buna ek olarak, direktiflerin yatay doğrudan etkisinin reddedilmesi ile nasıl bağdaştırılacağı tartışma konusu olan ve tesadüfi etki olarak adlandırılan Divan kararlan ve bu kararlan sınıflandırma çabalarına da değinilmiştir. Bu çalışmanın sonunda ileri sürülen görüş, direktiflerde yataydoğrudan etkinin kabul edilmesi gerektiğidir. Bu gereklilik ilk olarak, Divan' m içtihat hukuku ile direktiflerde yatay doğrudan etkinin reddinin bağdaşmıyor olmasından kaynaklanmaktadır. İkinci olarak, direktiflerde yatay doğrudan etkinin reddi ile getirtilen mekanizmalar hukuki belirlilik ilkesini zedelemektedir ve gittikçe artan eşitsizliklere yol açmaktadır. Bununla birlikte gerek uygun yorum ilkesi gerekse de devlet sorumluluğu ilkesi, doğrudan etkili olmayan Topluluk hukuku kuralları bakımından da uygulama alanına sahip bulunduğundan direktiflerde yatay doğrudan etkinin kabulü hâlinde bile, bu iki ilke terk edilmemelidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY OF THE THESIS European Union is establihed via founding treaties which are based on law. The duty of ensuring“that in the interpretation and application of this Treaty the law is observed”is fulfilled by the European Court of Justice which continues its functions permanently. In this process, by constituting new principles the Court made the law order of the Union sui generis. The Community law order has a structure which seems to be integrated into the national law orders. In this structure, legal effects of directives and the decisions concerning directives which are given by the European Court of Justice is under discussion by the doctrine. While designing mechanisms for the directives in order them to have legal effects, The Court, on the other hand limits these mechanisms. Direct effect which is the most important one of these mechanisms has limited legal effects. In the case of directives, if the directive regulates the relation of a person and state (vertical relations) then the direct effect of the provision of that directive is permitted. However, if the directive regulates the relation of a person and another person (horizontal relation) then the direct effect of the provision of that directive is prohibitted. The other mechanisms, namely the consistent interpretation and the liability of the state is developed by the Court after the ban on horizontal direct effect of directives. The subject of this thesis is the effects of the directives between persons. In this direction, first of all the position of directives in the sources of Community law and the nature and effects of Community law are explained shortly. Then on the basis of directives direct effect, consistent interpretation and the liability of the state are setted out. In addition to this, we try to shed light on the Court decisions and the efforts to classify these decisions about the incidental effect of directives which is questionable under the current case law of thecourt to reconcile the ban of horizontal direct effect of directives with incidental effect of directives. This thesis advocates the view that the horizontal direct effect of directives should be permitted. We have two fundamental basis among the others regarding this conclusion. Firstly, the case law of the Court is not in harmony with the ban on th horizontal direct effect of directives. Secondly, the mechanisms in order to get the legal vacuum narrowed after the ban on horizontal direct effect of directives damage the general principle of legal certainty and causes inequalties. Nevertheless the consistent interpretation and the liability of the state shouldn't be abandoned because these mechanisms are apllied to cases which is not only related with direct effect.