A suggested advanced functional grammar course syllabus for the first year first semester students in ELT departments
İngiliz dili eğitimi bölümü 1. sınıf 1. dönem ileri dilbilgisi dersi için fonksiyonel müfredat önerisi
- Tez No: 159937
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜL KESKİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bilindiği gibi, ülkemizde yüksek öğrenimde bütün derslerin içeriğine karar veren ve bunları onaylayan kurum Yüksek Öğretim Kurulu' dur. Son yıllarda bazı derslerin içeriğinde birtakım değişiklikler olmuştur. İçeriği yenilenen birçok dersten biri de İngiliz Dili Eğitimi Bölümü birinci sınıf birinci dönem öğrencileri için hazırlanan İleri Dilbilgisi dersidir. Dersin yeni içeriği, yanıtlanması gereken birçok soruyu da beraberinde getirmiştir. Çoğu yabancı dil öğretmeni ve eğitimcisi, mevcut materyallerin yeni programa ne ölçüde uygulanabilir olduğunu sorgulamıştır. Mevcut içerik için belirlenen amaçların ve hazırlanan aktivitelerin dersin içeriğine göre uyarlandığı takdirde ne denli etkili olacağı, üzerinde durulan bir diğer konudur. Yüksek öğretim Kurulunca ortaya konan tanım gereği, ileri düzey dilbilgisi dersinin içeriği ile ilgili birtakım yenilikler ve değişikler yapılması gerekliliği açıkça ortaya çıkmıştır. Ancak, yeni programın amaçlarım ve gereklerini tam olarak karşılayacak uygun bir kitap şu an için piyasada bulunmamaktadır. Bu çalışma yetişkinlere ileri düzeyde dilbilgisini fonksiyonel dilbilgisi öğretim metotlarından yararlanarak etkin bir şekilde sunmanın önemini vurgulamayı amaçlıyor. Çalışma ayrıca, söz konusu dersin Yüksek Öğretim Kurulu'nca sunulan yeni tanımına uygun olarak öğretmenlerin gereksinimleri belirlenerek ve değerlendirilerek hazırlanmıştır. Hazırlanan anketi Hacettepe Üniversitesinde uygulanan pilot çalışma ışığında yeniden değerlendirilmiş ve kısmen değiştirilerek Türkiye'nin önde gelen dört üniversitesinde uygulanmıştır. Bunlar Hacettepe, Orta Doğu Teknik, Gazi ve Başkent Üniversitesidir. Öğretmenlerin ileri düzeyde fonksiyonel dilbilgisi dersinden neler bekledikleri belirlendikten sonra, hazırlanacak program ile ilgili bir fikir edinilmiştir.Örnek ünitelerin oluşturma çalışmasından önce, birinci bölümde, problemin tanımlanması ve önemi,alanı ve sınırlan ile çözüm önerileri ele alınacaktır. Çalışmanın ikinci bölümü programın baza tanımlarını, program geliştirmenin gerekliliği, program geliştirmeden önce gereksinim analizi yapmanın gerekliliği ve program geliştirme metotlarına değinip, bugüne kadar ortaya çıkan çeşitli program geliştirme yöntemlerine ışık tutmaktadır. İkinci bölümde dilbilgisinin bir tanımı yapılmakla birlikte, yabancı dil öğreniminde dilbilgisinin rolüne değinilmekte ve dilbilgisinde kullanılan bazı belli başlı yaklaşımlar metotlar ve teknikler anlatılmaktadır. Dilbilgisinin, becerilerden; okuma, yazma, dinleme ve konuşma, ayrı düşünülemez bir parçası olması nedeniyle, çalışmanın devamı dilbilgisinin bu temel becerilerle olan bağlantısına ayrılmıştır. Ayrıca bunu izleyen bölümde, dilbilgisinin yan becerilerle; not alma ve tartışma gibi, olan bağlantısı da verilmektedir. 2. Bölümün son kısmı dilbilgisi öğretiminde kullanılan alıştırma ve aktivite örneklerine ayrılmıştır. 3. Bölüm veri analizine ayrılmıştır. Bölüm 4, ilk olarak önerilen fonksiyonların bir listesini vermekte, daha sonra örnek ünitelerden oluşan bir ders programı sunmaktadır. Bu bölüm bir bakıma bu çalışma boyunca öne sürülen fikirlerin gerekçesini ortaya koymaktadır. S. Bölümde, bu çalışmanın sonuçlan açıklanmaktadır.Anahtar Sözcükler İngiliz Dili Eğitimi, İhtiyaç Analizi, Müfredat, Fonksiyonel Dilbilgisi
Özet (Çeviri)
As is known, the Council of Higher Education determines and approves all the course descriptions of Higher Education. In the recent years, mere have been some changes in the description of some of the courses. Advanced Grammar Course for the first year first term ELT students was among many of those courses for which a new course description was suggested. The new course description brought out some questions that should be answered. Many of the foreign language teachers and educators have started to question the extent to which the former course books or materials were applicable for the new program. Another issue of concern was the effectiveness of the objectives written and the activities designed for me former courses when one is to adapt them to the new program. Therefore, it was obvious that some modifications needed to be done concerning the former Advanced Grammar Course when the new course description provided by the Council of Higher Education was taken into account Thus, the necessity of finding new books or materials to fit in with the objectives of the new program was seen. A market research to find books in accordance with the new course description revealed that no book was perfectly suitable to meet the requirements of the course mentioned above. This thesis aims at stressing the importance of an effective way of presenting an advanced functional grammar to adult learners with respect to a functional grammar teaching approach. In order to remedy the deficiency concerning the suitable materials or the course book, the researcher has established the objective of the study as a syllabus design for the Advanced Functional Grammar Course for the first year first term ELT students. The research covers the syllabus design based on the requirements of the Council of Higher Education, and the stated needs of the teachers. After the questionnaire for the teachers was designed, in the light of the pilot study conducted at Hacettepe University, the questionnaire was partially revised. Next, the questionnaire was administered at four distinguished universities in Turkey. The universities are namely as follows: Hacettepe University, Orta Doğu Teknik University, Gazi University, and Başkent University. Having seen what the teachers expect from an Advanced Grammar Course, the researcher developed an idea of the syllabus types to be used. Before the study to form the sample units, in the first chapter, definition and importance of the problem, its scope, limitations, and solution will be provided. The second chapter of the study will provide some definitions of syllabus, a needs analysis before the syllabus design, approaches to syllabus design and the need for a syllabus design. Besides, this chapter will shed light on the emergence of different syllabus types. Moreover, in the second part of the second chapter the literature concerning grammar will be given. Next, after the role of grammar in foreign language classes is mentioned, grammar will be reviewed from the perspective of major approaches, methods and techniques. As integration of grammar with skills, namely reading, writing, speaking and listening, teaching is an indispensable issue, in the last part of this chapter, there will be examples of exercises and activities used in teaching grammar functionally. In Chapter 3, the methodologies of the study and data analysis are discussed while Chapter 4 is devoted to suggested syllabus and suggested units. This chapter is, in a way, the justification of what is new in this thesis. As for Chapter 5, the last chapter, the conclusions of this research are stated. Key Words ELT, Needs Analysis, Curriculum, Functional Grammar