Yabancı dil öğretiminde sözcük bilgisinin sınanması - YDS ve KPDS örneklerinde
Vocabulary testing in ELT in YDS and KPDS exercises
- Tez No: 160180
- Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN TOKLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Bu tezde İngilizce öğretiminde sözcük bilgisi sınama türleri YDS ve KPDS gibi düzey belirleme ve yerleştirme amaçlı sınav örneklerinde incelenmiştir. İnceleme sonucunda bu sınavlarda sadece iki sözcük bilgisi sınama çeşidi kullanıldığı belirlenmiştir. Öğrencilere sınıf ortamında öğretilen sözcük bilgisi öğretim yöntemleri dikkate alındığında, sözcük bilgisinin, çoktan seçmeli boşluk doldurma ve sıralı tamamlama sınav türleri dışında bir çok farklı yöntemle de sulanabileceği belirtilmiştir. Bu iki tür ile sınama türlerini sınırlandırmanın sınava giren adayın sözcük bilgisini yeteri kadar ölçmeyeceği savunulmuştur. Bu doğrultuda farklı sınama çeşitleri ortaya konulmuştur. Her ne kadar iletişimsel yöntemin sınav türleri üzerindeki etkisi ile de sınava giren adaylardan asıl istenenin bağlamdan sözcüğün anlamım tahmin etme becerilerini ölçmek olsa da, diğer sınama türlerinin de bu sınavlarda kullanılmasının daha nesnel bir değerlendirme sağlayacağı düşünülmektedir. 100
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, the types of vocabulary testing in ELT and the application of these types to some placement and achievement tests such as YDS and KPDS are studied. At the end of analyses, it is detennined that two kinds of vocabulary testing are asked in these exams. When the types of vocabulary teaching taught in classroom situation are taken into consideration, it is easily realized that vocabulary can be tested in many different ways besides multiple choice completion and cloze test. It is defended that limiting the types of vocabulary testing to two can't help to evaluate the examinees' vocabulary sufficiently. In this respect, different types of vocabulary testing are pointed out. Although the essential aim is to evaluate the examinees' ability to guess the meaning from the context by the influence of communicative approach, it is depicted that the application of other testing types to YDS and KPDS can result in a more objective evaluation. 99