Yabancı dil sözcük öğretiminde bilgisayar desteğinin katkısı
Contribution of computer assistance to the vocabulary teaching in foreign language
- Tez No: 160178
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÜNAL KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Günümüzde sözcük öğretimi, yabancı dil öğretiminin temel alanlarından birisi sayılmaktadır. Ancak sözcük çalışmalarına, bazı ders kitaplarında az, bazılarında ise hiç yer verilmediği yabancı dil eğitimcileri tarafından dile getirilmekte ve sözcük çalışmalarının sınıf etkinlikleri içinde de çok fazla önemsenmediği, sözcük öğreniminin öğrenciye bırakıldığı bilinmektedir. Sözcük öğreniminin öğrenciye bırakılması, öğrenciden kaynaklanan faktörlerden dolayı öğrenme amaçlarına ulaşmayı engellemektedir. Son zamanlarda yabancı dil öğretimi açısından sözcük öğretiminin önemi kavranmış ve bu alana ilişkin yeni çalışmalar yapılmaktadır. Dört bölümden oluşan bu çalışmada, yabancı dil sözcük öğretiminde bilgisayar destekli öğretimin etkililiği sınanmış, bu yöntemin etkililik derecelerini ortaya koyan deneysel araştırma bulgularına ulaşılmıştır. Araştırmanın birinci bölümünde araştırmanın amacı, problemi, önemi, varsayımları, sayıltıları, sınırlılıkları, araştırmada sıkça geçen terimlerin tanımları verilmiştir. Araştırmanın ikinci bölümünde sözcük öğretiminin yabancı dil öğretimindeki yeri ve önemi üzerinde durulmuş.sözcük bilgisinin iletişimin temelini oluşturduğu vurgulanmış, sözcük öğrenmeyi etkileyen faktörlere değinilmiş, sözcüklerin hangi kriterlere göre sınıflandırıldığı belirtilmiş, sözcük öğrenme zorluklarının neler olduğu açıklanmaya çalışılmıştır. Ayrıca sözcük öğretimi ve anlam açıklama yöntemlerinde nelere dikkat edilmesi gerektiği, sözcüklerin sunumu ve alıştırmaların yapılmasında bağlamın önemi, sözel ve sözel olmayan anlam açıklama yöntemleri üzerinde durulmuş, amaç dil (tek dil) ve iki dil ile yapılan açıklama yöntemleri incelenerek bu yöntemlerin var olan dil seviyesi, ders etkinlikleri ve öğrenen faktörlerine bağlı olarak değişkenlik gösterdiği belirtilmiştir. iiYabancı dil sözcük öğretiminde dikkat edilmesi gereken ilkeler maddeler halinde sunulmuş, sözcük öğrenme tekniklerinin neler olduğu açıklanmaya çalışılmış, sözcük alıştırmalarının önemi ve çeşitleri üzerinde durularak, bunların iletişimsel ve zihinsel gelişmeyi sağlaması gerektiği, aktif ve pasif sözcük dağarcığının aynı ölçüde gelişimine yardımcı olacak şekilde sistematik olarak yapılması gerektiği vurgulanmıştır. Alıştırmaların gerçeğe yakın olmasının ve motivasyonu sağlamasının önemi, konu ve duruma bağlı olarak doğrudan dil kullanımını sağlaması üzerinde durulmuştur. Ayrıca sözlük alıştırmaları ve bilgisayar destekli alıştırmaların katkılarına değinilmiş, yabancı dil öğreniminde kalıcılığın ancak bilinçli tekrarlar ile sağlanabileceği belirtilmiştir. Bilgisayar destekli öğretimin önemi, bilgisayarın yabancı dil eğitiminde kullanılması konuları üzerinde durularak, bilgisayar destekli öğretim yönteminin yabancı dil öğretimine katkıları açıklanmış, dil öğretimi alanında kullanılan bilgisayar programlarının çeşitleri, nitelikleri ve içerikleri sunularak, bu yazılım programlarının güçlü ve zayıf yönleri belirtilmiş, uygulamaların nasıl olduğu açıklanmıştır. Ayrıca eğitsel oyunlar içeren bilgisayar programlarının aktif öğrenmeyi sağladığına değinilerek, eğitimde oyunların kullanılmasının etkili bir motivasyon sağladığı, öğreneni sürekli faal tuttuğu vurgulanmıştır. Bilgisayar destekli yabancı dil öğretiminde en çok kullanılan tekniğin test olduğu ifade edilerek, kullanılan en yaygın test türlerinin kısa cevap gerektiren veya çoktan seçmeli testler olduğu açıklanmıştır. Yabancı dil öğreniminde bilgisayar destekli öğretimin faydaları ve sınırlılıkları maddeler halinde sıralanmış, bu öğretim yönteminde sözcük bilgisi öğretiminin önemli bir yer tuttuğu belirtilmiştir. mÜçüncü bölümde problemin çözümünde izlenen yönteme yer verilmiş ve sırasıyla araştırma modeli, evren ve örnekleri, veri toplama araçları, uygulamada kullanılan kaynaklar, uygulama, verilerin toplanması ve çözümlenmesinde kullanılan istatiksel yöntem ve teknikler yer almıştır. Dördüncü bölümde ise araştırma sonucunda elde edilen bulgular ve bu bulguların yorumlanması yapılmış, beşinci bölümde de bu bulgulara bağlı olarak araştırma sonucu tespit edilmiştir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today, vocabulary teaching is taken as one of the main elements of teaching foreign language. However, educators of foreign language has been expressing that vocabulary teaching either has very little part or none in some course books and also it is known that vocabulary studies hasn't been cared much in classroom activities and that vocabulary learning is left to the students. When vocabulary learning is left to students, so learning goals can not be reached because of the factors resulting from students. Vocabulary learning has recently gained importance and new studies related to the field has been done, as well. In this study, which has four parts, the efficiency of computer assisted teaching for language has been tested and some findings defining degrees of efficiency of this method have also been found. In the first part, the aim, importance, problem, hypothesis, limits of the research and definitions of frequently-used terms have been given. In the second part, the place and importance of vocabulary teaching in teaching foreign language and the fact that vocabulary knowledge is basis for communication have been stated. Also, factors effecting vocabulary learning, criteria used in vocabulary classification and vocabulary learning difficulties have been explained. Furthermore, things important in vocabulary teaching and meaning explanations, importance of context in vocabulary presentation and exercises and verbal-nonverbal ways of meaning explanation have been mentioned. Besides, ways of explanation done in target language and two languages have been examined and the point that the two methods are changeable depending on level of language, class activities, and student factors has been stated. Principals important in vocabulary teaching of foreign language have been listed. Techniques for vocabulary learning have been tried to be vexplained. It has been focused that vocabulary exercises are important and must be varied and also these should provide communicative and cognitive development and lastly these should be done systematicly so that active/passive vocabulary could be improved. Another point that has been emphasized is, exercises should be realistic, help students motivate themselves and provide direct use of language according to the subject and state. Also, it is stated that dictionary and computer assisted exercises contribute to learning and permanency in language learning is possible with conscious repetitions. Morever, it is stated that computer assisted teaching is important to language learning, it contributes to foreign language teaching. Kinds, qualities and content of computer programs utilized in language teaching have been presented, strong-weak sides of these programs have been stated and process of practice has been explained. Also, it is mentioned that computer programs containing educational games provide active learning, motive and activates learners. It is expressed that“testing”is the most frequent technic for English teaching and multiple choice and short answer ones are the most common kinds. The benefits and restrictedness of computer assisted teaching have been listed and it is stated that teaching vocabulary has an important place in this teaching method. In the third part, the method followed for for the solution to the problem, research model, universal and selected group, means of data collecting, sources used in practise, practise, statistical methods technics used in data collection and analysis have been involved. And in the fourth part, findings provided from the research, interpretations of these findings and in the fifth part depending on this search results have been defined. vi