İlaç sektöründe çalışan satış elemanlarının iş memnuniyet süreçlerine etki eden faktörler üzerine bir uygulama
An application on factors effecting the job satisfaction of sales people working at pharmaceticals industry
- Tez No: 160215
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YONCA GÜROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
İLAÇ SEKTÖRÜNDE ÇALIŞAN SATIŞ ELEMANLARININ İŞ MEMNUNİYET SÜREÇLERİNE ETKİ EDEN FAKTÖRLER ÜZERİNE BİR UYGULAMA Şule Pınar DUYAR İnsan Kaynaklan Ve Yönetimi Bilim Dalı Yüksek Lisans Tezi Bu çalışmada ilaç firmalarında çalışan satış temsilcilerinin iş memnuniyetim etkileyen faktörler araştırılmıştır. îlaç firmalarında çalışan satış elemanlarının iş memnuniyetini etkileyen örgütsel faktörler olan, işin niteliği, bölge yöneticisinin tarzı, yükselme olanakları, prim, ücret politikaları ve sosyal yardımlar, çalışma arkadaşları, üst yönetimin tarzı ve şirket politikasının iş memnuniyeti üzerinde etkileri araştırma konusunu oluşturmuştur. Araştırmanın birinci bölümünde genel olarak iş memnuniyeti kavramı, önemi ve iş memnuniyetini etkileyen faktörler, satışta iş memnuniyetinin önemi, satışta iş memnuniyetini etkileyen faktörler ve bu faktörlerin ölçümü, ikinci bölümünde motivasyon teorileri ve iş memnuniyeti ile ilişkisi, üçüncü bölümünde motivasyonla ilgili yeni yaklaşımlar sunulmuştur. Araştırmanın dördüncü bölümü ise uygulama kısmından oluşmaktadır. Uygulama, Türkiye'de faaliyet gösteren yerli ilaç firmalarından İstanbul'da çalışan satış elemanları üzerinde bir anket uygulanması şeklinde yapılmıştır Uygulanan anketin sonuçlan, SPSS (Sosyal Bilimler için İstatistik Paketi) kullanılarak analiz edilmiş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
AN APPLICATION ON FACTORS EFFECTING THE JOB SATISFACTION OF SALES PEOPLE WORKING AT PHARMACEUTICALS INDUSTRY Şule Pınar DUYAR Human Resources and Management Master Thesis The factors that effects the job satisfaction of sales people working on pharmaceuticals industry is the subject of this work. The organizational factors as job quality, the view of field administrator, career opportunities, salary policies and social concerns, work environment and co-workers, company vision and executive level policies are taken into consideration on research of each factor's effect on job satisfaction. The first level of the research includes the concept and importance of job satisfaction in general, a literature survey of job satisfaction specifically for sales people and quantization of those factors. In the second level, motivation theories existing in the literature and contemporary research about motivation theories are also addressed and their relation between job satisfaction is reviewed. The last level of the research includes the practical work which consists of a survey applied to sales people working at local pharmaceutical companies located in Istanbul, Turkey. The results of the survey is analyzed using a statistics software namely SPSS and compiled. IX