Tüketim kültüründe yaşanan değişim ve bakkallar 'Ankara örneği'
The change of consumption culture and grocerys: Ankara case
  1. Tez No: 160249
  2. Yazar: RÜÇHAN ULUTAŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SERDAR SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
ÖZET ULUTAŞ, Rüçhan. Tüketim Kültüründe Yaşanan Değişim ve Bakkallar: Ankara Örneği, Ankara, 2005. Çok daha fazla üretim ve çok daha fazla kâr temeline dayanan kapitalizm, ortaya çıktığı toplumlarda önemli sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel dönüşümlere sahne olmuştur. Bu sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel dönüşümlerin en önemlilerinden biri de tüketim tanımında ve eyleminde meydana gelen dönüşümdür. Araştırmanın amacı, tüketim kavramının anlamında meydana gelen dönüşümü ve tüketim kültürünün Türkiye'de kazandığı yeni boyutu vurgulamak, bu çerçevede bakkalların günümüzdeki durumlarım ortaya koymaktır. Küme örneklemesi yoluyla Ankara' daki beş semtten (Mamak, Etimesgut, Etlik, Hasköy ve Cebeci) 30'ar bakkal basit tesadüfi örnekleme ile seçilmiş ve toplam örneklem sayısı 150'yi bulmuştur. 35 sorudan oluşan anket, örnekleme uygulanmıştır. Aynı zamanda Türkiye Bakkallar ve Bayiler Federasyonu Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Başaran' la bir mülakat yapılmıştır. Araştırma bulgularına göre modern tüketim araçlarının (Supermarket, hipermarket, alışveriş merkezleri v.b gibi) temelinde yatan akılcılaştırma ilkeleri, (verimlilik, hesaplanabilirlik, öngörülebilirlik, insansız denetim) geleneksel bir tüketim aracı olan bakkalların taşıdıkları genel nitelikler ile çelişmektedir. Ayrıca yaş, anket uygulama yeri, dükkan metrekaresi değişkenleri ile dükkanı büyütme isteği, barkod okuma sistemine geçme isteği, kredi kartı uygulamasına geçme durumu ve gelecek beklentisi değişkenleri arasında anlamlı ilişkiye rastlanmıştır. Anahtar Sözcükler Tüketim, tüketim toplumu, tüketim kültürü, tüketim araçları, bakkal
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT ULUT AŞ, Rüçhaıı. The Change of The Consumption Culture and Grocery's: Ankara Case, Ankara, 2005. Capitalism is based upon too much production and too much profit, so it leads to society in which capitalism arises, to be changed in social-economic and social-cultural sense. The most important transformation of social-economic and social-cultural is the change of the definition of consumption and action. The aim of this research, to focus on the diminish of the number grocers as traditional means of consumption and to show the one reason of the diminish the number of grocers is that the principal of new means of consumption does not considered for grocers or it can not be put into application. By means of grouping, 30 at a time grocers were chosen from 5 neighborhood of Ankara (Mamak, Etimesgut, Etlik, Hasköy and Cebeci) with arbitrarily sampling. In this way, number of samples becomes 150. A poll consisting of 35 questions puts into application for each grocer. Meanwhile, with Mustafa Başaran who is assistant of general-secretary of Grocers and Franchisers Federation was being had an interview. According to findings received from research, generally majority of grocers' design is different from new means of consumption; none of the grocers apply for the rational principles new means of consumption at the same time as Supermarket, hyper market, malls, and shopping centers. Moreover, it's observed that there is a meaningful relation between age, the place of research application, variables of grocery store's square meter and request to enlarge grocery store, request to barcode system, credit card application and variables of expectation in future. Keywords Consumption, Consumption Society,Consumption Culture,Consumption Tools,Grocery.