A suggested syllabus for the course 'introduction to British literature 1' at ELT departments
İngiliz dili eğitimi bölümlerinde okutulan 'İngiliz edebiyatına giriş 1' dersi için bir program önerisi
- Tez No: 160253
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSEV PAKKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 434
Özet
Edebiyat, yazar ile okur arasında bir bağ kurarak ikisi arasında dünya görüşü, sosyal ve kültürel değer taşır. Bir edebiyat dersi, öğrencilerin okuduklarına yaratıcı bir şekilde cevap vermeleri ve onları iyice kavramaları için hem edebiyata ilgi hem de edebiyatı anlama becerisi kazandırmalıdır. Aynı zamanda, bir edebiyat dersi öğrencilerin, okudukları yazarların ve eserlerin kültürü hakkında gerekli bilgi ve anlayış sahibi olmalarını sağlamalıdır. İngiliz Dili Eğitimi Bölümlerinde okuyan öğrencilerin İngiliz Edebiyatını kavrayabilmeleri için onlara yol gösterilmesi gerekir ve 'İngiliz Edebiyatına Giriş F dersi onları sadece edebiyatın temel türleri olan şiir, nesir ve tiyatro ile tanıştırmamalı aynı zamanda onlara Britanya halkının dili ve kültürünü de tanıtmalıdır. Ayrıca, bu ders öğrencilere otantik edebi eserleri tanıtarak Britanya edebiyatındaki başlıca edebi eserleri, yazarları ve akımları ders ve sınıf içi tartışmalar ile nasıl eleştirel bir şekilde incelemeleri gerektiğine de yol göstermelidir. Bu çalışma, Eğitim Fakültelerine bağlı İngiliz Dili Eğitimi Bölümlerinde üçüncü yarıyılda okutulan 'İngiliz Edebiyatına Giriş I' dersi için bir program önermek amacı ile hazırlanmıştır. Altı eğitim elemanı ve 266 öğrenci veri toplamaya katkıda bulunmuştur. Çalışma sadece dersin mevcut konumu ve var olan programlan belirli üniversitelerde eğitim elemanları ile yapılan görüşmeler aracılığı ile incelemiyor, aynı zamanda aynı üniversitelerde öğrencilerin görüş, fikir ve gereksinimlerini anketler yolu ile belirtiyor. Bu çalışmada, görüşme ve anket sonuçlan ışığı altında YÖK'ün sunduğu ders içeriği yeniden tanımlanıyor ve sekiz üniteden oluşan bir ders kitabı ve örnek materyaller ile birlikte açık hedef ve amaçlan kapsayan bir ders programı sunuluyor. Anahtar Sözcükler Edebiyat, Britanya Edebiyatı, İngiliz Edebiyatı, Program, Hedef, Amaç.
Özet (Çeviri)
Literature transmits word views, social and cultural values through a contact between the writer and the reader. A literature course has to develop in students both an interest in literature and literary competence so that they can respond imaginatively to what they read and appreciate it on their own. Also, it has to enable students form background knowledge, awareness and insight about the culture of the authors and the literary works they read. Students at English Language Teaching Departments need to be guided into appreciating British literature and 'Introduction to British Literature P has to introduce the learners with the major genres of literature such as poetry, prose and drama, as well as, the culture and language of the British nation. Besides, this course should present students authentic literary works by guiding them how to evaluate the major works, authors, and movements in British Literature critically in class through lectures and class discussions. This study has mainly been conducted to offer a suggested syllabus for the course 'Introduction to British Literature F, a third term course at ELT departments of Education Faculties. Six lecturers and 266 students have contributed to the data collection. It not only investigates the current situation and syllabi in use through interviews with lecturers, but also the views, thoughts and needs of students through questionnaires conducted at ELT departments of several universities. In light of the results it offers an alternative definition to YÖK' s definition for the course, and a suggested syllabus with clear goals and objectives accompanied by an eight-unit coursebook with course materials covering the course goals and objectives. Key Words Literature, British Literature, English Literature, Syllabus, Goals, Objectives.