Küreselleşen finansal piyasalarda uluslararası portföy yatırımları: Türk sermaye piyasası üzerine ampirik bir çalışma
International portfolio investment in emerging markets: An empirical study on capital markets of Turkey
- Tez No: 160254
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET BAHA KARAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
11 ÖZET SOMUNCU, Kartal. Küreselleşen Finansal Piyasalarda Uluslararası Portföy Yatırımları: Türk Sermaye Piyasası Üzerine Ampirik Bir Çalışma, Doktora Tezi, Ankara, 2005. Bu çalışmada, uluslararası portföy yatırımcılarının (özellikle korunma fonlarının) sıklıkla yararlandıktan varsayılan üç temel yatırım davranışı incelenmiştir. Bu yatırım davranışları, sırası ile, menkul kıymet ticareti yoğunluğu (intensity of trading), olumlu geri bildirim işlemi (positive feedback trading) ve toplu olarak hareket etme (herding) davranışlarıdır. Çalışmamızda 2001-2004 döneminde İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB)'nda bu yatırım davranışlarının geçerli olup olmadıkları araştırılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, İMKB'de yerli yatırımcıların yabancı yatırımcılara göre daha yoğun hisse senedi alım satımı işlemi yaptıkları belirlenmiştir. Ayrıca yabancı yatırımcıların tüm dönem itibari ile olumsuz geri bildirim işlemi yapar iken, yerli yatırımcıların tüm dönem için olumlu geri bildirim ticareti yaptıkları anlaşılmıştır. Çalışmada elde edilen üçüncü sonuç ise, yabancı yatırımcıların yerli yatırımcılara nazaran daha fazla sürü etkisi yarattıklarıdır. Anahtar Sözcükler Aracı kurumlar, hisse senedi takas bakiyeleri, korunma fonları, korunma fonu stratejileri, momentum işlemleri, olumlu geri bildirim ticareti, sermaye kazancı, sürü halinde hareket etme davranışı, ticaret yoğunluğu, uluslararası portföy yatırımları.
Özet (Çeviri)
nı ABSTRACT SOMUNCU, Kartal. International Portfolio Investment In Emerging Markets: An Empirical Study On Capital Markets Of Turkey, Ph.D. Dissertation, Ankara, 2005. In this study, foreign portfolio investments' (especially hedge funds) three basic investment behaviors were investigated. These investment behaviors are sequencly, intensity of trading, positive feed-back trading and herding. In this study, these investment behaviors' validity in Istanbul Stock Exchange for the period of 2001-2004 were investigated. According to the findings of the research, it was determined that local investors did more intensity of trading than international portfolio investors. Moreover, it was understood that, while foreign investors were making negative feed-back trading, local investors were making positive feed-back trading for the whole period. The third finding in this study is, foreign investors create more herding effect than local investors. Key Words Capital gains, dealers, hedge funds, herding, intensity of trading, international portfolio investment, momentum trading, month-end holding amount of every stock, positive feedback trading, strategy of hedge funds.