Arz yanlı iktisat okulunda vergileme anlayışı ve Türk vergi sisteminin değerlendirilmesi
The taxation intelligence of supply-side economics school and evaluation of the Turkish tax system
  1. Tez No: 160284
  2. Yazar: ANNANUR ATACANOV
  3. Danışmanlar: DR. MEHMET CAHİT GÜRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
1970'li yıllarda meydana gelen gelişmiş ülkelerin ekonomik sorunlarına Keynezyen Teorinin çözüm getirememesi Arz Yanlı İktisat okulunun ortaya çıkmasına neden olmuştur. Arz Yanlı İktisat görüşlerine göre ekonomideki sorunlar, ekonomideki arzın artırılması ve vergi indirimleri ile giderilebilecektir. Bu çalışmanın amacı, Türk Vergi Sistemi'nde yer alan sorunların, arz yanlı vergi politikaları çerçevesinde ele alınarak çözüm getirmeye çalışmaktır. Buna göre Türk Vergi Sistemi'nin basitleştirilmesi, vergilerin tabana yayılmasının sağlanması, kayıt dişiliğin önlenmesi, vergi yükünün azaltılması ve vergilemede eşitliğin sağlanması gibi ana sorunlar için arz yanlı vergi politikalarına uygun olarak düz oranlı bir vergi tarifesinin uygulanabilirliği üzerinde durulmuştur. Bu çalışma ile Arz Yanlı İktisat Okulunun vergileme anlayışı çerçevesinde, Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere'deki uygulama örneklerinden yola çıkılarak Türk Vergi Sistemi'nin genel değerlendirilmesi yapılmaya çalışılmıştır. Türk Vergi Sistemi içerisinde yer alan sorunların giderilmesine ve artan oranlı vergi tarife yapılarının yerine düz oranlı vergi tarife yapısının uygulanmasına yönelik önerilerde bulunulmuştur. Anahtar Sözcükler Arz Yanlı İktisat, Vergi İndirimleri, Düz Oranlı Vergi, Kayıt Dışı Ekonomi.
Özet (Çeviri)
In the years of 1970, Keynesian Theory couldn't solve the economic problems arised in developed countries. Hence, Supply-Side Economics has been developed to overcome the economic problems of countries. According to Supply-Side Economics, economic problems can be eliminated with the supply rise and the tax cuts in economies. The purpose of this study is to analyze the problems of the Turkish Tax System within the frame of supply-side tax policies. In order to simplify Turkish Tax System, provide expantion of the tax base, prevent the underground economy, lower tax burden, provide equality in taxation and solve other fundamental problems, the risibility of flat-rate tax schedule according to supply-side tax policies is examined. In this study, general evaluation of the Turkish Tax System is carried out leading to the same result as implementation examples in United States of America and England within the frame of the taxation intelligence in Supply-Side Economics School. Implementation of flat-rate tax schedule structure instead of progressive-rate tax schedule structure and elimination of Turkish Tax System problems are presented. Key Words Supply-Side Economics, Tax Cuts, Flat-Rate Tax, Underground Economy.