Beyin temelli öğrenmenin erişiye, kalıcılığa, tutuma ve öğrenme sürecine etkisi
The effects of brain based learning on achievement, retention, attitude and learning process
- Tez No: 160358
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MELEK DEMİREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
in ÖZET TÜFEKÇİ, Serap. Beyin Temelli Öğrenmenin Erişiye, Kalıcılığa, Tutuma ve Öğrenme Sürecine Etkisi, Doktora Tezi, Ankara, 2005. Bu araştırmanın amacı, beyin temelli öğrenmeye göre düzenlenen öğretimin erişiye, kalıcılığa ve tutumlara etkisini saptamak ve beyin temelli öğrenmenin; öğrenme ortamı ile öğrenciyi nasıl etkilediğini belirlemektir. Araştırma Gazi Üniversitesi, Endüstriyel Sanatlar Eğitim Fakültesi, Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Bölümü 3. Sınıf öğrencilerinden oluşan bir deney ve bir kontrol grubu üzerinde, Sınıf Yönetimi dersinde bir dönem boyunca yürütülmüştür. Araştırmada hem nicel (kontrol gruplu ön test-son test deney deseni) hem de nitel araştırma (gözlem ve görüşme) desenleri birlikte kullanılmıştır. Deneysel uygulama başlamadan önce Sınıf Yönetimi dersine yönelik; temel düzey öğrenme testi, üst düzey öğrenme testi ve tutum ölçeği geliştirilmiştir, deney ve kontrol gruplarına derse başlamadan önce uygulanmıştır. Derste deney grubunda beyin temelli öğrenme, kontrol grubunda geleneksel öğretim uygulanmış, deney grubunda gözlem yapılmıştır. Deney uygulaması sona erdiğinde; temel düzey öğrenme testi, üst düzey öğrenme testi ve tutum ölçeği deney ve kontrol gruplarına son test olarak uygulanmıştır. Deney grubu öğrencilerinden 12 öğrenciyle sürece yönelik görüşmeler yapılmıştır. Ayrıca temel düzey öğrenme ve üst düzey öğrenme testi son testten üç ay sonra kalıcılık testi olarak tekrar uygulanmıştır. Nicel veriler aritmetik ortalama, standart sapma, ilişkisiz gruplarda t testi, ilişkili gruplarda t testi ve kovaryans analizi, nitel veriler ise betimsel analiz ile çözümlenmiştir. Çalışmanın sonunda, beyin temelli öğrenmenin uygulandığı öğrenciler ile geleneksel öğretimin uygulandığı öğrencilerin üst düzey öğrenme erişi ve kalıcılık puanları ile derse yönelik tutum puanlan arasında beyin temelliIV öğrenme grubu lehine anlamlı farklar olduğu bulunmuştur. Bunun yanı sıra temel düzey öğrenme erişi ve kalıcılık puanları arasında fark olmadığı görülmüştür. Beyin temelli öğrenmenin uygulandığı grupta, anlamlı içerik, olumlu duygular, ahenkli biçimde daldırma, rahatça almaya hazır olma, aktif süreçleme ve değerlendirme özelliklerinin gerçekleştiği görülmüştür. Beyin temelli öğrenmenin öğrencilerin tutumlarına, üst düzey öğrenmelerine ve kalıcılığa olan etkisi görüldüğünden öğretmenin hizmet öncesi eğitiminde yer alması, eğitimin değişik kademe ve düzeylerinde ve farklı disiplin alanlarında beyin temelli öğrenmenin uygulandığı araştırmalar yapılması ve derslerde uygulanması önerilmiştir. Anahtar Sözcükler Beyin Temelli öğrenme, Beyne Uyumlu Öğrenme, öğrenme Yaklaşımı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT TÜFEKÇİ, Serap. The Effects Of Brain Based Learning On Achievement, Retention, Attitude And Learning Process, Ph. D. Dissertation, Ankara, 2005. The aims of the study are to identify the effects of teaching -that is arranged according to brain based learning -on the achievement, retention and attitudes and to determine its impacts on the learning environment and learner. The study has been executed on an experimental and control groups consisting of undergraduate students from Gazi University, The Faculty of Industrial Arts Education, the department of Industrial Technology Education. Both quantitative (pre test and post test design with control group) and qualitative (observation and interviews) designs are used together in the study. Before implementation, three data collection instruments were developed: basic level learning test, higher level learning test and attitude scale. And these were administered to the both groups. Brain based learning was delivered to the experimental group and the traditional teaching was delivered to the control group in the course. The experimental group was observed. All three instruments were again administered to the both groups after the implementation. Additionally, a total of twelve experimental subjects were interviewed. The outcomes were assessed administering the basic and higher level learning tests. Quantitative data has been analyzed by arithmetical mean, standard deviation, t texts, covariance analysis while the qualitative data has been analyzed by descriptive analysis. The results of the study indicate that there are meaningful differences between brain based learning group and traditional teaching group in terms of higher level achievement, retention and attitude scores towards lesson which are inVI favor of brain based learning group. However, there is no statistically significant difference in the scores of both groups in terms of basic level of learning achievement and retention. It is observed that meaningful content, positive emotions, orchestrated immersion, relaxed alertness, active processing and evaluation are realized in the experimental group. Since it has been observed that brain based learning has effects on the attitudes of students, higher level learning and retention, it is suggested that this approach should be included in the teacher training curriculum. Furthermore, this approach and its effects should be studied in different disciplines and at different educational levels. Key Words Brain Based Learning, Brain Compatible Learning, Learning Approach