Beyin temelli öğrenmenin akademik başarı ve öğrenci tutumu üzerindeki etkisi: Bir meta-analiz çalışması
The effect of brain based learning on academic success and student's attitude: A meta analytic study
- Tez No: 493100
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER BEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmanın temel amacı Beyin Temelli Öğrenmenin akademik başarı ve öğrenci tutumu üzerindeki etkisini inceleyen çalışmaların sonuçlarını meta-analiz yöntemiyle sentezleyerek, Beyin Temelli Öğrenmenin akademik başarı ve öğrenci tutumu üzerinde ne kadar etkili olduğunu ortaya koymaktır. Bu amaçla 2005-2015 yılları arasında Türkiye'de gerçekleştirilmiş, Beyin Temelli Öğrenme Kuramı uygulanan ve uygulanmayan grupların karşılaştırıldığı deneysel çalışmalar incelenmiştir. Literatür taraması sonucunda dâhil edilme ölçütlerine uygun olan akademik başarıyla ilgili 40 ve tutum ile ilgili 25 çalışma meta-analiz yöntemiyle birleştirilmiştir. Araştırmada İşlem Etkililiği meta-analizi kullanılmış ve veriler Hedges's g ye göre hesaplanmıştır. Analiz aşamasında CMAV.3, Excel.2010 ve SPSS.22 programları kullanılmıştır. Veri analizi sonucunda Beyin Temelli Öğrenmenin akademik başarı üzeride olumlu yönde ve geniş bir etkiye sahip olduğu, ayrıca öğrenci tutumu üzerinde olumlu yönde ve orta düzeyde bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Beyin Temelli Öğrenmenin akademik başarı ve öğrenci tutumu üzerindeki etki büyüklüğü değerleri çalışma türüne ve yıllara göre de karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak Beyin Temelli Öğrenmenin hem akademik başarı hem de öğrenci tutumu üzerindeki etki büyüklüğü değerlerinin çalışma türü ve yıllara göre farklılaşmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main point of this research is to present how Brain Based Learning is effective on academic success and student attitude by synthesizing the results of studies that examine the effect of Brain Based Learning on academic success and student attitude. For this reason the experimental studies which practised in Turkey between the years of 2005-2015 that comparing the groups which uses Brain Based Learning way and which disables have been examined. At the end of literature scanning 40 studies about academic success and 25 studies about attitude that provides the including conditions were united by meta-analyse way. Treatment effectiveness meta-analyse was used in the search and the datas were calculated according to Hedges's g. CMA V.3, Excel.2010 and SPSS.22 programmes was used in the analyse stage. As a result of data analyse it is stated that Brain Based Learning has a positive and wide effect on academic success and also has a positive and mid level effect on student attitude. The effect growth values of Brain Based Learning on academic success and student attitude has also been compared by the kinds of studies and years. As a result of these searches it is stated that effect growth values on both accademic success and student attitude has not changed by the kinds of studies and years on Brain Based Learning.